Muharip İnsansız Uçak Sistemi Motoru İçin Ukrayna İle Sözleşme İmzalandı

Muharip İnsansız Uçak Sistemi Motoru İçin Ukrayna İle Sözleşme İmzalandı

Muharip İnsansız Uçak Sistemi Motoru İçin Ukrayna İle Sözleşme İmzalandı

Savunma, havacılık ve uzay fuarı SAHA EXPO 2021’in ikinci gününde Baykar Savunma ve Ukraynalı Ivchenko-Progress Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) için sözleşme imzaladı. MİUS Projesi için imzalanan sözleşme AI-322F Turbofan Motor Tedarikini ve AI-25TLT Turbofan Motor Entegrasyonunu kapsamakta.

Akıncı TİHA’nın Ivchenko Progress AI-450 motoruna atıfta bulunan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar; “Stratejik Akıncı İnsansız Hava Aracımıza Ivchenko Progress’in AI-450 motoru güç veriyordu. Akıncı’yı seri olarak üretiyoruz. Sırada insansız savaş uçağı var. Sözleşme ile insansız savaş uçağımıza da Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği AI-322F motorunu takacağız. Bu imzanın iki ülke arasındaki stratejik iş birliğini daha da ileri götürmesini, iki ülkeye daha da güç kazandırmasını temenni ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

TRT Haber’in aktardığı üzere Ivchenko Progress Genel Müdürü Igor Kravchenko iki ülkenin iş birliğinin yeni bir seviyeye ulaştığını belirterek

“Türkiye şu anda dünyadaki en güçlü insansız hava aracı üreticilerinden biridir. Ukrayna motor üretimini baştan sona yapabilen 6 ülkeden bir tanesi. Ortak çalışmamızın iki ülkenin güvenliği ve bağımsızlığına katkının yanında dünyaya yeni ve daha güçlü bir ürün sunacağımıza eminim. Bu ortak çalışmanın sadece savunma değil, iki ülkenin ekonomilerine çok büyük katkıda bulunacağına inanıyorum. Karşılıklı güvenle oluşan bu iş birliğimizin sonuçlarını bugün görüyoruz.

Bazı zamanlar sadece telefonla çözdüğümüz sorunlar olmuştur. Bu hızlı çalışmamızın sonuçlarını bugün alıyoruz. Bu insansız silahlı aracın en iyi şekilde, en kuvvetli şekilde çalışacağının garantisini veriyorum. Eminim ki bu son projemiz olmayacak ve daha yeni projelere hep beraber adım atacağız.” ifadelerinde bulundu.

AI-322F Turbofan Motoru; AI-322 turbofan motorunun art yakıcı bulunduran sürümüdür. AI-322F; azami olarak art yakıcısız 2500 kgf, art yakıcıları ile 4500 kgf itki üretebilir ve Mach 1.6’ya kadar çalışabilmektedir. Motor 624 milimetre fan çapına ve 560 kg kütleye sahiptir. AI-322F, L-15 eğitim ve hafif taarruz uçaklarında kullanılabilmektedir.

Motor Sich ve Baykar Savunma arasında iş birliği anlaşması

Ukrinform tarafından aktarılanlara göre anlaşma, İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST Havacılık ve Uzay Festivali sırasında imzalandı. Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, imza sonrasında yaptığı konuşmada, “Bugün şirketlerimiz için önemli bir an. Bildiğiniz gibi AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemimiz Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tedarik ediliyor. AKINCI, yüksek teknolojik seviyenin bir ürünüdür. Ukrayna ile motorlar konusunda, özellikle de “Ivchenko-Progress” ve “Motor Sich” şirketleri ile etkin bir şekilde iş birliği yapıyoruz. Ülkelerimizin birbirine destek olması çok önemli.” ifadelerine yer verdi. Bayraktar, Ukrayna ve Türkiye arasındaki iş birliğinin son yıllarda büyüdüğünü ve karşılıklı yarar ilkesiyle uygulandığını vurguladı.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar