Nijer’e HÜRKUŞ Eğitim Uçağı ve Bayraktar TB2 SİHA İhracatı

Nijer’e HÜRKUŞ Eğitim Uçağı ve Bayraktar TB2 SİHA İhracatı

Nijer’e HÜRKUŞ Eğitim Uçağı ve Bayraktar TB2 SİHA İhracatı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijer’in Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA, HÜRKUŞ ve muhtelif zırhlı araçları tedarik edeceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tedarik edilecek sistemlerin Nijer’in askeri ve güvenlik kuvvetlerinin kapasitelerini artıracağını da dile getirdi.

Baykar Savunma’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda bir ülkeyle daha ihracat anlaşması imzalandığı ve Bayraktar TB2 S/İHA ihraç edilen ülke sayısının 13’e çıktığı açıklandı. Ülkenin ismi ise açıklanmasa da Nijer olma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülmektedir.

Bayraktar TB2 SİHA

Türkiye’nin milli SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi. 2015’te silahlandırılan insansız hava aracı, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor. Halen Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde bulunan 200+ Bayraktar TB2 SİHA görev yapmaya devam ediyor.

CNN Türk’te Gazeteci Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, HÜRKUŞ temel eğitim uçağının ihraç edildiğini ve altı ay sonra teslim edileceğini açıklamıştı. İlk uçuşunu 28 Haziran 2013’te gerçekleştiren ve uzun yıllardır Türk Hava Kuvvetleri envanterine giremeyen ve bu konuda hakkında net açıklamalar yapılmayan HÜRKUŞ temel eğitim uçağının ise ihraç edildiği ülkenin Nijer olduğu belirginlik kazanmış oldu.

HÜRKUŞ

Tandem oturma düzenli, alçak kanatlı, tek motorlu, turboprop eğitim uçağı HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim kademelerinde kullanılmak ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere, yeni nesil gelişmiş eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak üstün performans sağlaması amacıyla tasarlanmıştır.

Geleceğin Eğitim Uçağı / Eğitim Uçağının Geleceği HÜRKUŞ gelişmiş eğitim uçağı, çağdaş ve küresel askeri eğitim uçağı gereksinimlerine göre özel olarak tasarlanmıştır. Yeni nesil dijital kokpit, benzersiz yüksek tandem oturma konfigürasyonu, sınıfında en iyi pilot görüşü, uçak içi oksijen üretme sistemi ve yüksek performanslı motora sahip olan HÜRKUŞ, en zorlu görevler için maliyet etkin bir çözüm sunmaktadır.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar