T70 Projesinde Birleştirilmiş İlk Gövde Teslim Edildi

T70 Projesinde Birleştirilmiş İlk Gövde Teslim Edildi

T70 Projesinde Birleştirilmiş İlk Gövde Teslim Edildi

TUSAŞ, genel maksat helikopteri ihtiyacının karşılanması maksadıyla başlatılan T70 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında birleştirilmiş ilk gövde teslimatının yapıldığını açıkladı. S70i modelinden yola çıkılarak geliştirilmekte olan helikopterleri kapsayan T70 Genel Maksat Helikopteri Projesi çerçevesinde TUSAŞ Yapısal Genel Müdür Yardımcılığı iş payına aktarılan ilk gövdede DGF 8 (H/C16) Kabin Kokpit ve Kuyruk birleştirme işlemlerini başarıyla tamamladı. Montajı yapılan ilk gövde düzenlenen törenle TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcılığına teslim edildi. Yapısal Genel Müdürlüğü Yardımcılığı, T70 GMH projesi “birleştirilmiş gövde” teslimatlarına da hız kazandırmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Kara, Hava ile Özel Kuvvetler Komutanlıklarının yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğünün kullanıcı olarak belirlendiği programla ülkemizin genel maksat helikopteri ihtiyacı karşılanmış olacak.

T70 Genel Maksat Helikopteri Programı

Program kapsamında, TAI ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, Aselsan, TEI, Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde, Sikorsky Aircraft firmasının S70i Helikopteri’nden yola çıkılarak geliştirilecek olan 109 adet T70 Genel Maksat Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye’de lisans altında üretim modeliyle, 6 farklı kullanıcıya teslim edilecektir. (Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü)

Proje kapsamında, ana yüklenici TAI, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); TEI, T700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecektir.

Türk Genel Maksat Helikopteri Programı ile ülkemizin genel maksat helikopter ihtiyacı karşılanmış olacak ve Türk endüstrisi, askeri ve sivil alanlarda yurtiçi ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol alacaktır.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar