TÜMOSAN 10 Yıl Boyunca Türk Donanmasına Motor Üretecek

TÜMOSAN 10 Yıl Boyunca Türk Donanmasına Motor Üretecek

TÜMOSAN 10 Yıl Boyunca Türk Donanmasına Motor Üretecek

Türkiye’nin yerli ve milli ilk dizel motor üreticisi TÜMOSAN ile Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü Gölcük Tersanesi Komutanlığı arasında stratejik iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında TÜMOSAN, Türk donanmasına 10 yıl boyunca motor üretecek.

Geçen yıl TÜMOSAN’ın geliştirdiği 2 adet dizel marin motor Gölcük Tersanesinde test edilmişti. Yapılan test, muayene, değerlendirme ve kabul faaliyetleri neticesinde TÜMOSAN ile Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Tersaneler Genel Müdürlüğü Gölcük Tersanesi Komutanlığı arasında stratejik iş birliği anlaşması imzalandı.

TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun, “Bu anlaşmayla 10 yıl boyunca itici çekici vasıta yüzer askeri deniz vasıta motorlarının tedarikinde istisnai ve mücbir sebepler hariç TÜMOSAN tek kaynak olacak” dedi.

Türk Savunma Sanayisinin millileşmesine katkı sunmaktan gurur duyduklarını söyledi. Tosun, “Yerli ve milli üretim politikasıyla Ar-Ge çalışmalarımıza tüm hızımızla ve motivasyonumuzla devam ediyoruz. Yüzde yüz yerli ve milli motorlarımızla Türk Savunma Sanayii’ne ve gelecek dönem çalışmalarımızla da ülkemizin milli kalkınma hamlesine desteğimizi sürdüreceğiz. TÜMOSAN Marin Motor Projesi, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu, hem yardımcı motor ve marin genset kullanım amacıyla hem de ortalama 12 metre boyunda teknelerde kullanılabilecek tip motorlara uzanan çözümler geliştirmek için başlatıldı. Proje ile üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de önemli su yolları platformları için halihazırda 75 beygir gücünden 550 beygir gücüne kadar ekonomik ve milli-yerli çözümler sunulması ve entegre edilmesi sağlanabilmektedir” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar