Türkiye Dördüncü Sondaj Gemisini Filosuna Katıyor

Türkiye Dördüncü Sondaj Gemisini Filosuna Katıyor

Türkiye Dördüncü Sondaj Gemisini Filosuna Katıyor

Halihazırda 3 derin deniz sondaj gemisi ve 2 sismik araştırma gemisiyle Akdeniz ve Karadeniz’deki sondaj çalışmalarını devam ettiren Türkiye, dördüncü sondaj gemisini filosuna katıyor

Dördüncü sondaj gemisinin, diğerlerinden farklı olarak yedinci nesil olarak adlandırılan en modern, en son teknoloji ile donatıldığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

“Dünyada bu geminin sınıfında toplam 5 gemi bulunuyor. Birine de biz sahibiz. Boyu 238 metre, eni 42 metre olan yeni gemimizle denizin 3 bin 665 metre derinliğine kadar sondaj yapabileceğiz. Hamdolsun artık sahip olduğumuz büyük sondaj filosuyla ülkemiz sınırları dışında da faaliyet gösterecek bir kapasiteye ulaştık. Ülkemize kazandırdığımız son teknolojiye sahip yeni gemimizin ülkemize, milletimize, enerji sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Fatih Sondaj Gemisi, Türkali-6 sahasında sondaja başladı

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, 27 Ekim – 27 Aralık 2021 tarihleri arasında yayımladığı NAVTEX ile Fatih Sondaj Gemisi’nin Türkali-6 kuyusunda sondaja başlayacağını duyurmuştu. Yayımlanan NAVTEX’in ardından Fatih Sondaj Gemisi, bahsedilen tarihler arasında Karadeniz’de araştırmalarına devam etti. Aktarılan bilgiye göre, Korkut, Altan ve Sancar Bey gemileri de Fatih Sondaj Gemisi’ne eşlik etti.

Hatırlanacağı üzere Fatih Sondaj Gemisi, Tuna-1 kuyusunun ardından 5 Kasım 2020 tarihinde Türkiye’nin ilk derin deniz  tespit kuyusu olan Türkali-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına başlamıştı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının resmi Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan paylaşımda, Türkali-1 kuyusunda 3 bin 920 metreye kadar sondaj yapıldığı ve çalışmaların 77 günde tamamlandığı duyurulmuştu.

29 Mayıs 2020 tarihinde Karadeniz’e uğurlanan Fatih Sondaj Gemisi, 20 Temmuz 2020 tarihinde Karadeniz’deki ilk sondajına başlamış, 21 Ağustos 2020 tarihinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu açıklamıştı.

Türkali-2’de 3 bin 950 metreye kadar sondaj yapıldığı ve çalışmaların 53 günde tamamlanmasının ardından Fatih Sondaj Gemisi, Kuzey Sakarya Gaz Sahası’nda yer alan Amasra-1 kuyusunda sondaj gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemisi, 28 Mayıs’ta Sakarya Gaz Sahası’ndaki Türkali-3’te, 31 Temmuz’da ise Türkali-4’te sondaja başladığı duyurulmuştu. 12 Eylül’de Türkali-5 kuyusunda sondaja başlayan ve 42 gün süren sondaj çalışmaların ardından Fatih Sondaj Gemisi 27 Ekim 2021 itibariyle Türkali-6 kuyusunda sondaj çalışmalarına başladı.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar