Yağ Filtresine Dikkat Edin

Yağ Filtresi
Yağ Filtresi
Abone Ol  


Araçların çalışması için bir yakıt yani enerji gerekmektedir. Benzin dışında bir araç için önemli enerji kaynaklarından biri de yağdır. Bir aracın elektrikli olmadığı takdirde yağsız çalışması söz konusu değildir. Yağlar aracın motoruna konulur ve motorun tam verim ile çalışmasını destekler. Bu işlem sırasında ise oluşan tortuların veya atıkların motora geçmesi engellenmelidir. Bu durumda imdada yağ filtreleri yetişmektedir.

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?

Yağ filtresi, bir motorun sağlıklı çalışması için olmazsa olmaz parçalardan biridir. Motorun çalışması için şart olan yağın, motor için en uygun hale getirilmesini sağlar. Gerek yağın içerisindeki tortular gerekse motorun çalıştıkça içerisinde oluşan hasara bağlı olarak açığa çıkan parçaların filtrelenmesinde rol alır. Kir ve zararlı partiküllerden yağı arındırarak motorun devir daim sistemini sürdürmesini sağlar. Yakıt yandıkça içerisinde zararlı kimyasallar açığa çıkabilir. Yağ filtresi bu kimyasalları da süzer. Bu sayede yağın içerisindeki artıkların motora geçmesi önlenerek aracın yağdan ve atıklardan kaynaklı görebileceği zararın önüne geçilir. Motorun daha uzun süreli ve tam verimle kullanılması sağlanır.

Yağ filtreleri pahalı parçalar değildirler. Online yedek parça sitelerinde araba modeli ve markasına göre çeşitli yağ filtreleri bulmak mümkündür. Yağ filtresi almadan önce performansı ile ilgili detaylı bir araştırma yapılması önerilmektedir.

Yağ Filtresi Değiştirmenin Önemi

Motorunuz için doğru yağı kullanmak kadar doğru filtreyi kullanmakta önemlidir. Doğru filtre, kaliteli bir filtre kullanmakla beraber gelse de düzenli olarak yapılan filtre değişiklikleri oldukça büyük bir önem taşır. Yağ filtresi motorun ve motor yağının temizliğini sağlar. Gerek yağın kendisi gerekse motor hareketleri mevcut yağda artık birikimine neden olur. Bahsettiğimiz gibi bu tortuların süzülmesi oldukça elzemdir ve bu elzem görevi yağ filtreleri üstlenir. Doğru bir süzme işlemi için filtrenin tıkanmamış olması gerekmektedir.

Yağ filtresi değişme sıklığı, bazı nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kullanılan yağın kalitesi değişim süresini ilk belirleyen etkenler arasındadır. Aracın kullanım süresi ve sık kullanım oranı da değişim süresi için belirleyici faktörler arasındadır. Araç ne kadar çok kullanılırsa yağ filtresi de o kadar çabuk süzme yetisini kaybedecektir. Bu yetinin kaybedilmesi ile yağ yeterince arındırılamaz ve motora yabancı madde girişi kolay olur.

Aracınızın tam verimle uzun yıllar boyunca çalışabilmesi ve yakıt tüketiminin ekonomik olması için yağ filtresi değişikliğine dikkat edilmelidir. Kirlendiği zaman filtre mutlaka değiştirilmelidir. Yağ filtresi ve motor yağı aynı anda değiştirilmelidir.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar