Çam Katranı Sabunu Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir? Çam Katranı Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cam Katrani Sabunu Nedir Ne Ise Yarar Faydalari Nelerdir Cam Katrani Sabunu Nasil Kullanilir
Çam Katranı Sabunu Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir Çam Katranı Sabunu Nasıl Kullanılır

Çam katranı sabunu, uzun yıllardır kişisel bakımın önemli bir parçası olagelmiş doğal bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin dört bir yanında yetişen Karaçam, Kızılçam ve Anadolu Karaçamı gibi çam türlerinin dalları toplanıp kaynatılarak başlayan sabun üretme yolculuğu, içerisine eklenen aromatik ve doğal yağlar ile nihayete eriyor. Sağlığa pek çok faydası bulunan bu sabunun sahip olduğu dağ esintisini siz de banyonuzda hissetmek istiyorsanız, çam katranı sabunu ile ilgili merak edilen tüm detayları bir araya getirdiğimiz içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Çam katranı sabunu ne işe yarar, faydaları nelerdir? Çam katranı sabunu nasıl kullanılır?

Çam Katranı Sabunu Nedir?

Başta da belirttiğimiz gibi çam ağaçlarının görkemli dallarının kapalı fırınlarda uzun süre yüksek ısıda kaynatılması yoluyla elde edilen koyu renkli ve yoğun sıvı, çam katranı sabununun hammaddesini oluşturuyor. Adından da anlaşılabileceği gibi yoğunlaşarak bir katran haline gelen bu sıvının içerisine eklenen aromatik yağlar ise vücudunuzu nemlendirmek ve elbette sabunun kokusunu çeşitlendirmek için kullanılıyor.

Geleneksel hamam kültürünün de bir parçası olan çam katranı sabunu, günümüzde hala kullanılıyor olsa da ne yazık ki pek çok kişi bu sabun çeşidi hakkında yeterince bilgi sahibi değil.

Çam Katranı Sabunu Nasıl Kullanılır?

Sabunun kullanım amacı, elbette herkesin bildiği gibi vücutta hijyen sağlamaktır. Ancak sabun endüstrisinin gelişmesi ve müşteri beklentilerinin çeşitlenmesi ile birlikte bir sabundan beklenen şey artık yalnızca hijyen sağlaması değil, farklı tercih nedenlerine de sahip olması. Bu doğrultuda bir çam katranı sabununun hijyen sağlamanın yanı sıra doğanın kokusuna sahip olması ve rahatlamaya yardımcı, doğal yağlar içermesi gibi özelliklerini tercih nedenleri olarak sıralayabilmek mümkün.

Çam katran sabununu diğerlerinden farklı kılan bir diğer özelliği ise temiz içeriğinin yanı sıra cilde uygun bir pH derecesine sahip olması. Peki bu sabunu nasıl kullanmalısınız? Çam katranı sabununu cildiniz için kullanacaksanız öncelikle su ile köpürtmenizi tavsiye ederiz. Böylece cilt yüzeyi ile eşit bir şekilde temas edecektir ve gözenekleri tamamen kaplayacaktır. Çam katranı sabunundan elde ettiğiniz köpüğü cildinize uyguladıktan sonra ise 1-2 dakikalık bekleme süresi esnasında cildinize küçük masaj hareketleri ile gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında sabunlu cildinizi ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Çam Katranı Sabunu Faydaları

Çam katranı sabunu faydalarının başında, cildi nemlendirme yönünün geldiğini yeniden vurgulayabiliriz. Diğer yandan bu sabunun çağımızın en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesi için de faydalı bir çözüm sunduğunu söylemek mümkün. Diğer kimyasal içerikli sabun ve şampuanlar, ne yazık ki çoğu zaman saç dökülmesi ve diğer saç derisi sorunlarını çözmek yerine tetikledikleri için iyi bir alternatif olamayabiliyorlar. Fakat çam katranı sabununu hem cildiniz hem de saçınızla temas ettirmenin herhangi bir yan etkisi olmayacaktır.

Üstelik düzenli kullanımda saç dökülmesi kepeklenme, kuruluk gibi yaygın görülen saç sorunlarının gözle görülür biçimde iyileştiğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca doğal çam kokusu ile günün yorgunluğundan arınmanıza da yardımcı olan çam katranı sabunu sayesinde banyonuz her seferinde huzurla dolup taşacaktır.

Sabun Alırken Dikkat Edilecek Detaylar

Şu anda “sabun almak ne kadar zor olabilir ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak doğru ürünü bulmak için önem vermenizde fayda olan birkaç ufak detaydan söz etmemiz yararınıza olacaktır. Öncelikle güvendiğiniz bir satış kanalını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Daha sonra satın alacağınız ürünün içeriğine mutlaka bakmalı, bilmediğiniz veya kimyasal bir içeriğe sahip olduğunu gördüğünüz sabun ile ilgili bir araştırma yapmanız da mantıklı bir adım olacaktır.

Benzer şekilde, seçeceğiniz sabunun saç ve cilt tipinize uygun olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Aksi halde farklı sağlık sorunları yaşayabilmeniz söz konusu. Bu anlamda, farklı saç ve cilt tipleri ile genel olarak uyumlu olduğu gözlemlenen çam katranı sabununun sizin için de uygun bir seçim olabileceğini belirtmeden geçmeyelim.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar