Manisa OSB İhracatını Dünyaya Taşıyan 11 Bin 501’inci Yük Treni Alkışlarla Uğurladı

Manisa OSB Ihracatini Dunyaya Tasiyan Bin inci Tren Alkislarla Ugurladi
Manisa OSB İhracatını Dünyaya Taşıyan 11 Bin 501’inci Tren Alkışlarla Uğurladı

1964 yılında İş insanı Hasan Türek ve arkadaşlarınca Türkiye’nin ikinci Organize Sanayi Bölgesi olarak kurulan, bugün için çoğunlu Uluslar arası yatırımcıların yer aldığı 224 sanayi kuruluşu ve 60 bin kişiye istihdam sağlayan Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin (MOSB) ihracatını dünyaya taşıyan 11 bin 501’inci trenini alkışlarla uğurladı.

TÜRKİYE’NİN İLK ÖZEL LOJİSTİK MERKEZİ

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde 100 iştiraki olarak 2010 yılında kurulan Türkiye’nin ilk özel lojistik merkezi MOS Lojistik’te düzenlenen törene Manisa Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Hasan Gezük,OSB Yönetim kurulu üyeleri, MOSB Bölge Müdürü Funda Karaboran, MOSB Başkan Danışmanı Nihat Akyol, MOS Lojistik A.Ş yöneticileri ve sanayiciler katıldı. Bugüne kadar 11 bin 501 tren seferinde çevre limanları ile Bölge arasında 388 Bin adet konteynerin demiryolu taşımaları güvenli bir şekilde tamamlandı.

“9 MİLYAR 600 MİLYON DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK”

MOSB olarak 2021 yılında 9 Milyar 600 Milyon Dolar dış ticaret hacmine ulaştıklarını kaydeden Manisa Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, “1964 yılında, Türkiye’nin ikinci Organize Sanayi Bölgesi olarak kurulan Manisa Organize Sanayi Bölgemiz, bugüne kadar gerçekleştirdiği her projesi ile hep öncü bir organize sanayi bölgesi oldu. Bugün, ülkemizin en güçlü Organize Sanayi Bölgelerinden biri olarak, hali hazırda faaliyet gösteren 224 tesisimiz ile 60 bin kişiye istihdam olanağı sunuyoruz. 14 ülkeden 39 yabancı yatırımcıya ev sahipliği yapan bir Bölge olarak, dünyaca tercih edilen, uluslararası bir Organize Sanayi Bölgesiyiz. 2021 yılında 9 Milyar 600 Milyon Dolar dış ticaret hacmine ulaşan Bölgemiz, katma değerli ürünler üreterek 1 Milyar 400 Milyon Dolar dış ticaret fazlası sağlamıştır. Uluslararası pazarlarda güçlü olan ekonomiler, iş dünyasında etkili stratejilere sahip olan ekonomilerdir. Bu stratejiler içerisinde lojistik ve tedarik zinciri yönetimleri, rekabet üstünlüğü yaratılması noktasında ön safhalarda yer almaktadır. Bugün gücümüze güç katan, Bölgemizin yine örnek gösterilen bir girişimi olan Lojistik Merkezimiz, yüzde yüz Manisa Organize Sanayi Bölgesi iştiraki olarak, Bölgemizin beşinci kısmında,306 Bin metrekare alan üzerine kuruldu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarımızın katılımıyla açılışı yapılan, “Türkiye’nin ilk Özel Lojistik Merkezi” olan Lojistik Merkezimiz, 2010 yılından bu yana sanayicilerimize hizmet veriyor.” dedi.

MANİSALI SANAYİCİNİN ALIN TERİ

Türek, “Demiryolları güvenli, çevreci ve planlı taşımacılık imkanı sunan bir üstyapı yatırımıdır. Lojistik Merkezimizin kuruluşundan bugüne kadar gerçekleşen tren sefer sayımız toplam 11 Bin 500’e ulaşmış, çevre limanları ile Bölgemiz arasında 388 Bin adet konteynerin demiryolu taşımaları güvenli bir şekilde tamamlanmıştır. Dünyaya yolladığımız 388 bin adet için ürün dolu konteyner Manisalı sanayicinin alın teri. TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından demiryolu taşımalarımıza tahsis edilen lokomotif ve bağlı vagonlarına yüklenen konteynerlerin yüzde 25’i boş konteynerlerden oluşurken, yüzde 75’lik payı ise dolu ürün yüklü konteynerlerden oluşmakta ve vagonların yüksüz sevkinin önüne geçilmektedir. Manisa Organize Sanayi Bölgemizde her geçen yıl artarak devam eden üretimlerin yüzde 80’i, dünyanın 155 farklı ülkesine ihraç malı olarak gönderilmektedir. Bizim amacımız tüm sevkiyatların demiryolu üzerinden limanlara taşınmasıdır. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz 11 Bin 500 seferimizde, bizden desteklerini esirgemeyen iş ortağımız TCDD Taşımacılık A.Ş. Ailesi ile bugün 11 Bin 501’inci trenimizin uğurlaması için bir arada olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Dileriz ki bu güçlü iş birliğimiz, tüm ülkemize örnek olsun. Bizler gibi başka güzel iş birlikleri kurulsun” dedi.

ÖRNEK ROL MODEL

Demiryolu taşımacılığında Manisa OSB gerçekten diğer sanayi kuruluşlarına büyük örnek rol model olduğunun altını çizen TCDD Genel Müdürü Pezük,; “Üretim merkezleri olan Organize Sanayi Bölgelerinin iltisak hatlarıyla ana demiryolu ağına bağlanması çalışmaları yük taşımacılığı açısından büyük önem arz ettiğini açıklayan Pezük, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız öncülüğünde demiryollarında kapıdan kapıya taşımacılığın artırılmasına yönelik OSB ve büyük sanayi kuruluşlarına iltisak hattı bağlantısı yapılmaktadır. Böylece, maliyetler içerisinde önemli paya sahip olan ulaştırma maliyetlerinin önemli oranda düşürülmesi, sanayicimizin ürünlerini ekonomik ve hızlı bir şekilde pazarlara ulaştırmasıyla rekabet gücü artarken ülke kalkınmasına önemli katkı sağlanmaktadır. Bugüne kadar işletilen 11 bin 500 yük tren seferiyle 4 milyon 600 bin ton yük taşınması bu başarılı organizasyonun en somut örneğidir. İlk etapta Manisa OSB ile Alsancak arasında başlamış olan taşımalar artık Aliağa ve Nemprot limanlarına bağlantı sağlanmasıyla daha da artmıştır. Bugün itibariyle günlük 4 adet yük treni düzenli olarak işletilerek yıllık 53 bin konteyner 830 bin ton yük taşıma kapasitesi sağlanarak, hem ülkemiz kalkınmasına hem Ege bölgemize hem de sanayicimize katkıda bulunulmaktadır. Lojistik şirketlerin uluslararası pazarlara açılması için Manisa Organize Sanayi Bölgesi Lojistik Merkezi kilit bir rol üstlenmektedir. Anadolu’dan gelen yükleri İzmir Limanı kanalıyla Avrupa’ya taşımak ve Manisalı üreticilerimizin ürünlerini iç ve dış piyasaya pazarlamada Manisa Organize Sanayi Lojistik Merkezi’ne çok büyük bir görev düşmektedir. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Lojistik Merkezi ve TCDD Taşımacılık’ın en büyük amacı, tarım ürünleri ve gelişmiş sanayisi ile Ege’nin incisi Manisa’yı, ekonomiye kattığı değer ile Türkiye’de ve dünyada bir marka haline getirmektir. ” ifade etti.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar