Mikro, Mini ve Küçük İHA Tehditlerine Karşı Bilgi İstek Dokümanı Yayımlandı

Mikro Mini ve Kucuk IHA Tehditlerine Karsi Bilgi Istek Dokumani Yayimlandi
Mikro, Mini ve Küçük İHA Tehditlerine Karşı Bilgi İstek Dokümanı Yayımlandı

Savunma Sanayii Başkanlığı, resmi internet sitesi üzerinden Mikro, Mini ve Küçük İHA’ları tespit ve etkisiz hale getirmeye yönelik yenilikçi sistem önerileri için Bilgi İstek Dökümanı (BİD) yayımladı. Bu bağlamda duyuruda BİD’in konusu,

“Halen Muhasım unsurların kullandığı mikro, mini, küçük İHA (NATO Sınıflandırması) tehditlerinin tespit, teşhis ve sınıflandırılması ile etkisiz hale getirilmesini sağlayan karşı İHA sistemleri, yerli olarak üretilmekte ve etkin olarak kullanılmaktadır. Bugüne kadar alınan karşı tedbirleri bertaraf etmek maksadıyla İHA teknolojilerinde hızlı bir değişim yaşanabileceği kıymetlendirildiğinden, ilave tedbirlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda projelendirilmek üzere; Mikro, Mini ve Küçük İHA tehditlerini uzak mesafeden tespiti, teşhisi, sınıflandırılması ile etkisiz hale getirilmesini sağlayacak, Radar ve Radyo Frekans Karıştırma (Jamming) çözümleri haricinde kalan;

  • Sensör Sistemleri (elektro-optik, akustik vb.)
  • Aktif Karşı Tedbir Sistemleri (parçacıklı mühimmat, ağ atma, yüksek güçlü lazer, mikrodalga vb.)
  • Tüm alt sistemlerini bütünleşik yapıda çalıştırabilecek

Komuta Kontrol Sistemlerini de kapsayan, Karşı İHA sistem teknolojilerine ilişkin maliyet etkin ve inovatif çözüm önerileri ile, Radar ve Radyo Frekans Karıştırma (Jamming) Sistemlerine yönelik olarak, halen kullanılmakta olan mevcut sistemlerden farklı, yeni teknolojiler kullanan, maliyet etkin, daha küçük ebatlı vb. inovatif çözüm önerilerinin tespit edilmesi.” olarak aktarıldı. BİD’in son teslim tarihi ise 13 Haziran 2022.

Türkiye’ye Yönelik Drone Tehdidi: PKK Terör Örgütü ve İran’ın Milis Örgütleri [Rapor]

Defence Turk tarafından ortaya konulan Türkiye’ye Yönelik Drone Tehdidi: PKK Terör Örgütü ve İran’ın Milis Örgütleri çalışması, PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen veya farklı tehdit unsurlarınca gerçekleştirilebilecek olası drone saldırıların oluşumu ve önlenmesi ile ilgili bilgi vermek, mevcut saldırılara yönelik bilgileri sunmak, tehdidin varacağı boyutlar konusunda aydınlatıcı fikirler oluşturmak ve sivil drone teknolojisi ile terör faaliyetlerinin etkileşimini açıklamak üzere hazırlanmıştır.

Ayrıca çalışma yapılırken gelişen drone teknolojisine yapılacak sivil teknoloji atılımları için katkıda bulunma amacı güdülmüştür. Bu çalışma ile geliştirilecek olan teknolojilere yol gösterilmek amaçlanmıştır. Çalışmada drone saldırılarına karşı oluşturulması gereken önlemler ve drone’lara karşı geliştirilen savunma sistemlerinin (dronesavarlar, anti-drone, C-UAS vd.) nasıl olması gerektiği belirtilmiştir.

Kaynak: DefenceTurk

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar