Hainan Serbest Ticaret Limanı, Dünyanın En Büyük ‘Duty Free’ Pazarı Olmaya Hazırlanıyor

Hainan Serbest Ticaret Limani Dunyanin En Buyuk Duty Free Pazari Olmaya Hazirlaniyor
Hainan Serbest Ticaret Limanı, Dünyanın En Büyük 'Duty Free' Pazarı Olmaya Hazırlanıyor

2. Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı’na ev sahipliği yapan Çin’in Hainan Serbest Ticaret Limanı, dünyanın en büyük gümrüksüz alışveriş merkezi olmaya hazırlanıyor. 25-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen fuara 61 ülke ve bölgeden bin 955 işletme, 2 bin 800’den fazla markayla katıldı. Fuar sırasında 622 yeni ürün için 177 lansman etkinliği gerçekleştirildi. Yeni ürünler mücevher, alkollü içecek, elektronik, biyo-teknoloji ve yapay zekâ gibi alanları kapsıyor. Toplam 280 bini aşkın ziyaretçi ağırlayan fuarda en çok ilgi gören alanlardan biri gümrüksüz alışverişti. Fuarda kurulan küresel sergi alanında birçok duty free işletmesi ürünlerini sergilerken, ziyaretçilerden sipariş aldı.

Mevcut tüketim haritasına bakıldığında, Hainan Serbest Ticaret Limanı’ndaki duty free tüketiminin parlak bir nokta olduğu görülüyor. Dünyadaki en büyük gümrüksüz alışveriş merkezi olan Sanya Uluslararası Duty Free Kenti, her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Gümrüksüz alışveriş, tatili Hainan adasında geçirmek için önemli tercih sebeplerinden biri hâline geldi. Hainan’da yapılan gümrüksüz satış hacmi 2021 yılında önceki yıla göre yüzde 84 artarak 60 milyar yuanı (yaklaşık 9 milyar dolar) aştı. Duty free alışveriş yapan tüketici sayısı da yüzde 73 artışla 9 milyon 680 bine ulaştı.

Tax Free World Association (TFWA) Başkanı Erik Juul-Mortensen, 2. Çin Uluslararası Tüketici Ürünleri Fuarı’nda video yoluyla yaptığı konuşmada, “Bir süre çeşitli zorluklarla karşılaştık. Ancak, şöyle bir gerçek var ki, Çin piyasası, gelecekte küresel gümrüksüz satış sektörünün önemli motoru olmaya devam edecek. Tehditlerle dolu olan günlerde Hainan, küresel duty free ve turizm sektörlerini aydınlatıyor. Satışlardaki çarpıcı artış, Hainan’daki duty free pazarının potansiyelinin büyüklüğünü yansıtıyor. TFWA üyeleri, Çinli duty free işletmeleriyle birlikte tüketici taleplerini karşılamak için çaba göstermeli” dedi.

Hainan, dünyanın en büyük duty free pazarı olacak

Fuar sırasında, KPMG ve The Moodie Davitt Report tarafından ortaklaşa hazırlanan 2022’de Hainan Serbest Ticaret Limanı Seyahat Piyasası başlıklı beyaz kitap yayımlandı. Beyaz kitapta, 2021 yılında duty free sektörünün hızlı gelişiminin, Hainan ile dünyanın en büyük duty free pazarı Güney Kore arasındaki mesafeyi daraltığına işaret edildi.

Duty free’de alışveriş rekoru Çinlilerin

Raporda, Hainan Serbest Ticaret Limanı’nın kısa süre içinde dünyanın en büyük duty free pazarı olabileceği tahmininde bulunuldu. Verilere göre, 2019 yılında dünya çapında duty free ürünlerinin yüzde 40’ını Çinliler satın aldı. Çinliler, yurt dışında duty free mağazalarından 180 milyar yuan (yaklaşık 26 milyar dolar) tutarında ürün aldı. Çinli duty free işletmelerinin satışı ise 2019’da sadece 54 milyar yuan (yaklaşık 8 milyar dolar) civarındaydı.

Çinli turistlerin gözdesi olan Güney Kore’nin 2019 yılında yaptığı duty free ürün satışı işe yaklaşık 17 milyar dolara ulaştı. Satışlar, 2020 yılında salgının etkisiyle yüzde 40 azalarak 13 milyar dolara geriledi.

1 Temmuz 2020’de Hainan’da duty free alışverişi konusunda yeni bir politika hayata geçirildi. Söz konusu politika kapsamında, Hainan’da kişi başı yıllık duty free alışveriş kotası, 30 bin yuandan 100 bin yuana yükseltildi. 2022 yılı haziran ayı sonu itibarıyla adanın duty free satış hacmi iki yıl öncesine kıyasla yüzde 257 artışla 90 milyar 600 milyon yuanı (yaklaşık 13 milyar 522 milyon dolar) buldu.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar