Rusya, Kısmi Seferberlik İlan Etti; 300.000 Yedek Asker Orduya Çağırıldı

Rusya Kismi Seferberlik Ilan Etti Yedek Asker Orduya Cagirildi
Rusya, Kısmi Seferberlik İlan Etti; 300.000 Yedek Asker Orduya Çağırıldı

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ülkenin ilk seferberliğini ilan etti. Bu kapsamda Putin, Moskova’nın Batı’dan gelecek bir nükleer tehditle karşı karşıya kalması durumunda kendisini tüm muazzam cephaneliğinin gücüyle savunacağı konusunda uyardı.

Ülkesi ABD’den bile daha fazla nükleer savaş başlığına sahip olan Rus lider, Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana savaşın büyük tırmanışa geçtiğini işaret ediyor. Seferberlik kapsamında 300.000 yedek asker orduya çağırıldı.

“Rusya’yı ve halkımızı korumak için mevcut tüm araçları kullanacağız”

Putin televizyonda Rus halkına hitaben yaptığı konuşmada, “Ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edilirse, şüphesiz Rusya’yı ve halkımızı korumak için mevcut tüm araçları kullanacağız. Bu bir blöf değil.” dedi.

Batı’yı “nükleer şantaj” yapmakla suçladıktan sonra, birkaç isimsiz “önde gelen” NATO ülkesindeki üst düzey hükümet yetkililerinin Rusya’ya karşı potansiyel olarak nükleer silah kullanmaktan bahsettiğini söyledi. Ek olarak Putin Batı’yı, Ukrayna’nın Rus kontrolündeki Zaporizhzhia nükleer santralini bombalamasına izin vererek, Kiev’in dünyayı “nükleer felaket” riskine atmakla suçladı.

Rusya birlikleri tarafından kontrol edilen Ukrayna’nın bazı bölgelerinde (Macaristan büyüklüğündeki bir Ukrayna parçasının resmi olarak ilhak edilmesinin ilk adımı) önümüzdeki günlerde referandumlar düzenlenecek. Reuters’a göre Putin yapılacak olan referandumları destekleyeceğini açıkladı. 1962 Küba Füze Krizinden bu yana Batı ile en kötü yüzleşmeyi tetikleyen savaş, on binlerce kişinin ölümüne sebep oldu ve küresel ekonomiyi çökerten enflasyonist bir dalga gönderdi.

Putin, “Agresif Rus karşıtı politikasında Batı her çizgiyi aştı. Bize nükleer silahlarla şantaj yapmaya çalışanlar, rüzgarın yönlerini değiştirebileceğini bilmelidir.”

ifadelerini kullandı. Rusya’nın nükleer doktrini, kendisine karşı kitle imha silahları kullanılıyorsa veya Rus devletinin konvansiyonel silahlardan kaynaklanan varoluşsal bir tehditle karşı karşıya kalması durumunda bu tür silahların kullanılmasına izin veriyor.

300 bin kişi orduya alınacak

Putin ayrıca kısmi seferberlik hakkında bir kararname imzaladığını da söyledi. Rusya’da askere almak yerine profesyonel asker olarak hizmet etmiş herkesi etkileyen seferberlik hemen başlıyor. Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, ülkenin yaklaşık 25 milyonluk geniş rezervlerinden 300 bin kişinin çağrılmasını beklediğini söyledi.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar