Tazmanya Aborjinlerine Ait Eşsiz Bir Tarihi Eser 230 Yıl Sonra Avustralya’ya Dönüyor

Tazmanya Aborjinlerine Ait Essiz Bir Tarihi Eser Yil Sonra Avustralyaya Donuyor
Tazmanya Aborjinlerine Ait Eşsiz Bir Tarihi Eser 230 Yıl Sonra Avustralya'ya Dönüyor

Denizaşırı ülkelerde 230 yıl geçirdikten sonra, Tazmanya’daki Palawa kabilesi tarafından rikawa olarak adlandırılan benzersiz bir yosun su taşıyıcısı Avustralya’ya dönüyor. 2019’da Paris’teki Musée du quai Branly-Jacques Chirac’ta tespit edilen rikawa, şimdi Tazmanya Müzesi ve Sanat Galerisi’nin (TMAG) taypani milaythina-tu adlı yeni sergisinde iki yıllık resmi ödünç almanın bir parçası olarak sergileniyor.

Rikawa, 18. yüzyılın sonlarında boğa yosunu, tahta şişler ve bitki liflerinden yapılmıştır. Bu gemiler, Palawa halkına hayat veren bir kaynak olan suyu depolamak ve taşımak için hizmet etti. Bu nesne, 1792’de Bruni d’Entrecasteaux’nun keşif grubu tarafından Recherche Körfezi yakınlarında bulundu. Özel bir koleksiyondaki varlığının kayıtları, bir katalogda tasvir edildiği 1820’lerden gelmektedir. Rikawa daha sonra Fransız kamu koleksiyonlarına girdi, Louvre’da ve yıllar içinde Paris’teki diğer müze koleksiyonlarında sergilendi, ancak malzeme ve menşe ülke açısından açıklaması kesin değildi.

Varlığı ispatlanmış iki tarihi rikavdan biridir. İkincisi 1850 civarında bulundu ve ardından diğer Tazmanya Aborjin objeleriyle birlikte British Museum’a bağışlanmadan önce 1851’deki Büyük Londra Sergisinde sergilendi. Artık TMAG’daki serginin bir parçası.

2019’da Paris rikawa’sı yeniden keşfedildi ve Jacques Chirac Afrika koleksiyonunun bir parçası olarak Musée du quai Branly’de sergilendi. Dr. Palawa kabilesinin bir temsilcisi ve British Museum’da çalışan ve ailesinin tarihini araştıran deneyimli bir müze küratörü olan Gaye Sculthorpe, 1890’lardan kalma çizimine Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenirken rastladı.

Dr. Deakin Üniversitesi’nde Miras ve Müze Çalışmaları Profesörü Gaye Sculthorpe şunları söyledi: “Müze koleksiyonlarındaki en önemli Aborijin nesnelerinden biri ve Palawa halkının onu ülkelerinde tekrar görmesi inanılmaz derecede önemli. Emeği geçen ve hak eden herkesi tebrik ederim.”

Lutruwita/Tazmanya’ya eve gitmek

TMAG’daki serginin gururlu bir sponsoru olan Emirates, nadir bulunan ve değerli rikawa’yı Musée du quai Branly-Jacques Chirac küratörlerinin bakımı ve gözetimi altında taşıdı. Rikawa, Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’nda check-in işleminden geçirildi, ardından Avustralya’nın Melbourne kentine gitmeden önce Dubai Uluslararası Havalimanı’nda durduruldu. Yolculuğuna Qantas ile ortak bir uçuşla Hobart Havaalanına devam etti.

Paris’ten uçuştan önce Rikawa’nın durumu uygun şekilde kontrol edildi ve ardından yolculuk için özel olarak tasarlanmış ve klimalı bir valize yerleştirildi. Rikawa’ya eşlik eden küratörler, tamamen güvenli olduğundan emin olmak için uçuş boyunca ve sınırlarda kontroller yapabilirler. Gezi boyunca küratörler, rikawa’nın yolculuğunun sorunsuz ilerleyişini izlemek için Emirates kabin ekibiyle doğrudan iletişim halindeydi. Tazmanya’ya vardıktan sonra, eşya tekrar detaylı bir durum kontrolünden geçirildi ve herhangi bir hasar olmadığı doğrulandı ve ardından özel olarak tasarlanmış ve klimalı bir vitrinin içine yerleştirildi.

Rikawa’ya eşlik eden Musée du quai Branly-Jacques Chirac’ın Pasifik Koleksiyonları Küratörü Stéphanie Leclerc-Caffarel şunları söyledi: “230 yıl önce bir Fransız keşif ekibinin bu kıyılarda araştırma yaptığını ve rikawa’yı naklettiğini düşünmek inanılmaz. birkaç okyanusu aşıp Fransa’ya. Şimdi onun yüzyıllar sonra eve dönüşünün bir parçası olarak aynı yerde duruyoruz. Bu nadir su taşıyıcısı, Fransa’nın ulusal bir hazinesi ve Tazmanya halkının kültürel bir hazinesidir. Bu küçük eserin dünyanın farklı yerlerinden bu kadar çok insanı Tazmanya gibi ücra bir yerde bir araya getirmesi harika.”

Emirates ile Seyahat

Emirates, FA Cup, Web Ellis Cup, ICC Cricket World Cup gibi prestijli spor kupaları ve dünyanın dört bir yanına taşıdığı diğer tarihi eserler dahil olmak üzere değerli ve nadir eşyaların taşınması konusunda geniş deneyime sahiptir.

“Tazmanya Aborijin tarihinin bu eşsiz öğesinin nakliyesinde görev alabildiğimiz ve onu dünyanın bir ucundan diğer ucuna güvenli bir şekilde naklettiğimiz ve bu eşsiz su taşıyıcıyı asıl sahiplerine teslim edebildiğimiz için çok onurluyuz. Emirates Avustralasya Başkan Yardımcısı Barry Brown, “Onlar için çok şey ifade eden yerler, insanlar veya kültürel nesneler aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki Avustralyalıları birbirine bağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Emirates, 1996’dan beri Avustralya’ya uçuyor ve varış noktasına gidiş geliş rotalarında 40 milyondan fazla yolcu taşıdı. Havayolu, sanat, kültür ve spor kurumlarını destekleme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir ve Sidney ve Melbourne Senfoni Orkestraları da dahil olmak üzere çeşitli kültürel etkinliklere 100 milyon dolardan fazla yatırım yapmıştır.

Sergi taypani milaythina-tu: Anavatana dönüş

TMAG Müzesi , taypani milaythina-tu: Anavatan’a Dönüş başlıklı yeni bir geçici sergiyi 1 Ekim 2022’de açtı . Sergi, Tazmanya Aborjin topluluğunun dünyanın dört bir yanındaki seçili kurumlardan ödünç aldığı tarihi kültürel objelere erişimini sağlamayı amaçlıyor.

First Nations Arts and Culture’ın eski TMAG Baş Küratörü ve Palawa Kabile Temsilcisi Zoe Rimmer, bu nadir su taşıyıcısının transferini büyük bir coşkuyla karşıladı. Sergi için başka bir Palawa kadını olan Theresa Sainty ile birlikte yarattığı rikawa niyakara adlı yapıtı, her iki rikawa’ya da eve dönme çağrısıdır.

“Rikawa sadece bir müze parçasından daha fazlası, atalarımızın bilgisinin ve varlığının bir taşıyıcısı. Eve dönüşleri, yeniden bağlantı kurmak ve kültürel canlanma için inanılmaz bir fırsat. Aynı zamanda, Palawan topluluğu ile kültürel varlıklarımızı koruyan uluslararası kurumlar arasında saygılı ve işbirlikçi ilişkiler kurmak için bir fırsat,” diyor Zoe Rimmer.

TMAG Direktörü Mary Mulcahy, müzenin rikawa’nın dönüşünden çok memnun olduğunu ekliyor. Bu tarih parçası, Birleşik Krallık’tan Eve Dönüş sergisinin bir parçası olan diğer on iki öğeyi birleştiriyor. Sergi 7 Mayıs 2023’e kadar devam edecek, ancak nesnelerin kendileri iki yıllığına ödünç verildi ve bu süre boyunca topluluk onlara erişmeye devam edecek.

“TMAG gibi bir kurumun iki yıl boyunca ödünç aldığı bir eşyaya sahip olması nadirdir ve Tazmanya Aborjin topluluğunun nihayet atalarından ödünç aldığı rikawa ve diğer eşyalarla yeniden karşılaşmak için yeterli zamana sahip olacağından çok memnunuz. Tabii ki, tüm bunlar, genellikle lojistik nedeniyle yüksek olan müze nesnelerinin uluslararası nakliye ücretleri dahil olmak üzere büyük maliyetlerle birlikte gelir. Bu nedenle, rikawa’yı Tazmanya’ya geri transfer etmemize izin verme konusundaki yardımları için Emirates Havayollarına minnettarız,” diye ekliyor Mulcahy.

Günceleme: 22/02/2023 10:19

Benzer Reklamlar