Türkiye’de Deprem Sonrası OHAL İlan Edilir Mi? OHAL Hangi Durumlarda İlan Edilir?

Turkiyede Deprem Sonrasi OHAL Ilan Edilir Mi OHAL Hangi Durumlarda Ilan Edilir
Türkiye'de Deprem Sonrası OHAL İlan Edilir Mi OHAL Hangi Durumlarda İlan Edilir

Türkiye’de tüm ülkeyi derinden etkileyen deprem haberi bugün vatandaşların gözünü açması ile gerçekleşti. Türkiye’de doğal afet deprem sonrası OHAL ilan edilir mi, edilecek mi? Türkiye’de tüm ülkeyi derinden etkileyen deprem haberi bugün vatandaşların gözünü açması ile gerçekleşti. Birçok şehirde gündemi derinden sarsan olaylar gerçekleşirken bu süreçte de OHAL ilan edilip, edilmeyeceği de büyük bir merakla araştırılıyor. Bu doğrultuda da gündeme düşen OHAL ve ulusal yas ilanlarının ne durumda olduğu da sorgulanmakta.

Olağanüstü Hal (OHAL Nedir)

Olağanüstü hâl ya da kısa adıyla bilinen OHAL, olağanüstü bir yönetim düzeninin gerekli olduğu doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik bunalım, kamu düzeni tehlike altına sokan yaygın şiddet vakaları gibi durumlarda başvurulan uygulamadır.

Olağanüstü Hal (OHAL) Hangi Durumlarda İlan Edilir?

Olağanüstü hal “Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde” ilan ediliyor.

OHAL İlan Edilecek Mi?

Olağanüstü Hal Kanunu’nun büyük bir afet meydana gelmesi durumunda Bakanlar Kurulu’na OHAL ilan etme yetkisi verirken bu süreçte vatandaşların etkilenmesi sonucunda da kamu düzeninin daha etkili şekilde sağlanması ve yardımlarının da organizasyonlarını sağlamak üzere OHAL ilan edilmesi gündeme gelmekte. OHAL ilanının depremden etkilenen bölgeler ile sınırlı olabileceği konuşuluyor.

Günceleme: 07/02/2023 10:58

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*