Küresel Piyasalar ve hisse senetleri düşüyor, bankacılık endişeleri sürerken altın yükseliyor

Kuresel Piyasalar ve hisse senetleri dusuyor bankacilik endiseleri surerken altin yukseliyor
Kuresel Piyasalar ve hisse senetleri dusuyor bankacilik endiseleri surerken altin yukseliyor

Altın fiyatları Mart 2020’den bu yana en büyük bir haftalık rallisini gerçekleştirirken onsu 2000 doları buldu. Altının yükselişini ABD’de başlayan banka iflasları ile bankacılık hisseleri ve küresel hisse senetlerinde düşüşü önlemek için alınan önlemlerde düşüşü engelleyemedi. İflas eden bankaları büyük çaplı kurtarmaya rağmen, yatırımcı hissiyatı Cuma günü kırılganlığını korudu.

ABD Hazine getirileri düşüşünü sürdürdü ve petrol fiyatları 15 ayın en düşük seviyesine indi.

Veriler, Mart ayında ABD tüketici duyarlılığının dört ay içinde ilk kez düştüğünü gösterdi.

Geçtiğimiz Cuma günü ABD merkezli Silicon Valley Bank’ın iflas etmesiyle başlayan krizde, yatırımcılar Avrupa’da ABD’li bölgesel bankalara ve Credit Suisse’e olan güveni kaybetti.

Risk iştahı, Perşembe günü toparlanma belirtileri gösterdikten sonra Cuma günü azaldı. Credit Suisse’in CEO’su Cuma günü bankanın müşteri çıkışlarını durdurmak için çok çalıştığını, ancak bunun zaman alabileceğini söyledi. Credit Suisse hisseleri düşüşünü sürdürdü.

Analistler, bir grup büyük bankanın Perşembe günü orta ölçekli bir ABD’li borç veren First Republic Bank’a 30 milyar dolarlık mevduat enjekte etmesine rağmen, olası bir bankacılık kriziyle ilgili endişelerin sona ermekten çok uzak olduğunu söylüyorlar.

49 ülkedeki hisseleri takip eden MSCI dünya hisse senedi endeksi yüzde 0,55 düştü.

Avrupa borsaları erken kazanımlarını sildi ve pan-Avrupa STOXX 600 %1,3 düşüşle tamamlayarak beş ayın en sert haftalık düşüşünü yaşadı. Banka, sigorta ve finansal hizmetler hisselerinin baskısı altındaydı.

Reuters’e verdiği demeçte, Avrupa Merkez Bankası (AMB) denetçileri, bu haftaki geçici bir denetleme kurulu toplantısının içeriğine aşina olan bir kaynağın piyasadaki çalkantının euro bölgesi bankalarına bulaşmasını beklemediğini söyledi.

Dow Jones Sanayi Ortalaması .DJI 384.57 puan veya %1.19 düşüşle 31.861.98’e, S&P 500 .SPX 43.64 puan veya %1.10 kayıpla 3.916.64’e ve Nasdaq Composite .IXIC 86.76 puan veya %0.74 düşüşle 11.630.51’e geriledi.

Son iki haftada, S&P Bankacılık endeksi ve KBW Bölgesel Bankacılık endeksi sırasıyla %4,6 ve %5,4 ile Mart 2020’den bu yana en büyük iki haftalık düşüşlerini yaşadılar.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, önceki %3.583’e kıyasla %3.423’e düştü. Tüccarların daha yüksek Fed fon oranları beklentisiyle yükselen iki yıllık getiri, bir önceki %4.13’lük kapanıştan %3.8354’e düştü.

Almanya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, seansın sonlarında Şubat ayının başından bu yana en düşük seviyesi olan %2.069’a geriledi.

AMB Perşembe günü faiz oranlarını 50 baz puan yükseltti ve bazı yatırımcılar bankacılık kargaşası hafifleyene kadar faiz artırım döngüsünde duraklama çağrısında bulunsa da enflasyonla mücadele taahhüdüne sadık kaldı.

Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda 50 baz puanlık artış beklentisinin altında, 25 baz puanlık artışı fiyatlıyor.

Perşembe günkü Fed verileri, bankaların son günlerde rekor miktarda acil durum likidite aradığını gösterdi ve bu, merkez bankasının bilanço boyutunu küçültmek için aylarca süren çabalarını geri almaya yardımcı oldu.

Aviva Investors çok varlıklı portföy yöneticisi Guillaume Paillat, “Fed’in likidite musluğunu açma konusunda çok proaktif olması potansiyel olarak faydalıdır ve bu en azından kısa vadede işleri istikrara kavuşturdu” dedi.

“Potansiyel olarak daha istikrarlı bir ortam, çünkü kriz noktasını geçtiğimizi ve her şeyin biraz normalleşmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Michigan Üniversitesi’nin genel tüketici duyarlılığı endeksine ilişkin Mart ayı ön okuması, önceki ay 67’den düşerek 63.4’e geldi. Reuters’in anket yaptığı ekonomistler, 67.0’lık bir ön okuma tahmininde bulundular. Ancak hane halkı enflasyonun önümüzdeki 12 ay ve sonrasında düşmesini bekliyordu.

LPL Financial’ın Baş Ekonomisti Jeffrey Roach, “Ekonomi yavaşlarken ve enflasyon bir ters rüzgar olmaya devam ederken, tüketiciler baskı altında geri çekilme işaretleri gösteriyor. Enflasyon beklentileri düşüyor ve bu da Fed’e gelecekteki faiz artırım yolunda biraz esneklik sağlıyor” dedi. Charlotte, Kuzey Karolina.

İmalat, yüksek borçlanma maliyetlerinin ağırlığı altında mücadele etmeye devam etti.

Spot altın fiyatları, Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %3.01 artışla ons başına 1.976.84 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %2,6 artışla 1.973,50 dolardan işlem gördü.

Bitcoin ayrıca güvenli liman alımlarında yükseldi ve dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Euro, bir ayda %0,79 yükselerek gün için %0,5 artışla 1,066 dolardan işlem görürken, doların diğer önemli ticaret ortaklarının para birimleri sepetine karşı izlenmesini sağlayan dolar endeksi 103,9’a geriledi.

Riskten kaçış hissi petrol fiyatlarını da etkiledi. Seans düşüklerinde, her iki kriter de 3 dolardan fazla düştü. Küresel ölçüt olan Brent ham petrolü, haftada yaklaşık %12 düşerek Aralık ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. ABD vadeli işlemleri Cuma günkü kapanıştan bu yana %13 düşerek geçen Nisan’dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.

Günceleme: 18/03/2023 10:58

Benzer Reklamlar