Ankara hızlı tren hattında ilk adımİzmir ile Ankara arasını 3,5 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin ilk etabı için 26 teklif alınırken, ikinci etap da gelecek yıl ihale edilecek ve proje iki taraftan inşa edilir hale gelecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının İzmir için gerçekleştireceği 35 proje arasında yer alan İzmir ile Ankara arası YHT Projesi’nde ilk adım niteliğinde olan Ankara-Afyonkarahisar etabı için bugün dün tekliflerin alınmasıyla hattın yapımına başlanmış olacak. Afyon-İzmir bölümünün İzmir tarafında proje çalışmaları devam ederken, İzmir-Afyonkarahisar bölümünün gelecek yıl ihale edilmesi planlanıyor. Bu sayede proje iki taraftan da inşa edilecek.

Mesafe de kısalacak

Ankara-İzmir YHT hattının Afyonkarahisar üzerinden İzmir’e ulaşacağı proje, Ankara ile İzmir arasındaki 824 kilometrelik mesafeyi ve trenle 14 saati bulan seyahat süresini kısaltmayı hedefliyor. Çalışmalar tamamlandığında iki il arasındaki mesafe 640 kilometreye, seyahat süresi ise 3,5 saate düşecek. Ankara-İzmir YHT hattını çift hatlı ve en az 250 kilometre hıza uygun olarak yapılıyor. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük, 189 köprü yapılması planlanıyor. Proje tamamlandığında bu hatta yılda 6 milyon yolcu taşınması öngörülüyor.

3.5 saatte yol bitecek

Ankara-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin 2015 yılında hizmet vermesi planlanıyor. Yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilmesi beklenen ve yılda 6 milyon yolcu taşıması planlanan hat, en az 250 kilometre hıza uygun olarak yapılacak. İzmir-Ankara YHT hattının yıllık 700 milyon lira katkı sağlaması öngörülüyor.

Kaynak : İZMİR AA

Reklamlar