Antalya Nostaljik Tramvayı Sökülecek!

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, nostaljik tramvayın çok eski olduğunu ve yedek parça bulma konusunda zorluk çektiklerini belirterek, “Onu kaldırıp yerine Lastikli ulaşım öngörüyoruz” dedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, hemşeri derneklerinin başkanları ve temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. 49 dernek başkanı ve temsilcinin katıldığı toplantıda hizmetlerini anlatan Akaydın, dernek başkanlarının sorularını yanıtladı, önerilerini dinledi. Antalya’nın çok göç alan, çok kültürlü bir şehir olduğunu anlatan Akaydın, ”Hepimiz Antalya’nın gerçek sahibiyiz ve ortak bir kültürümüz var” dedi. 3 yılda yaptığı hizmetler konusunda bilgi veren Akaydın, göreve geldiğinden bu yana 480 milyon lira borç ödediğini, 2 yıl içinde yaklaşık 220 milyon lira daha borç ödeyeceğini kaydetti. Bu borç yüküne rağmen 500 milyon liranın üzerinde yatırım da yaptıklarını belirten Akaydın, ”Bunun 251 milyon liralık kısmını ASAT kanalıyla altyapıya yaptık. 2 yıl sonra Antalya’nın içme suyu ve atıksu sorununu bitireceğiz” diye konuştu.

3 yılda Antalya yollarına 300 bin ton sıcak asfalt dökerek rekor kırdıklarını belirten Akaydın, asfaltta en büyük payı Kepez’in aldığını söyledi. ”3 büyük çukur” diye nitelendirdiği yerlerden Okullar bölgesinde çalışmalara başladıklarını ifade eden Akaydın, şöyle konuştu: ”Temmuz ayı gibi bitecek projeyle alanın üzeri meydan ve park, altı ise Antalya’nın en büyük katlı otoparkı olacak. Doğu Garajı bölgesinde arkeolojik kazılar bitti. Müteahhitle mahsuplaştık. Doğu Garajı’nı bir kültür ve alışveriş merkezi olarak yeniden ihale etmek için çalışmalarımız devam ediyor. 100. Yıl’da ise yetki Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü’nde.” Faaliyete geçirdikleri Boğaçayı Atölyeleri’nde belediyenin ihtiyaç duyduğu döküm, çit, dijital baskı, kent mobilyaları, elektrik direkleri gibi ürünleri piyasanın 4’te bir fiyatına mal ettiklerinin altını çizen Başkan Mustafa Akaydın, kurulan fidan üretim tesisleri ile de belediyenin kendi bitkisini ürettiğini ifade etti.

Başkan Akaydın, nostalji tramvayının geleceği hakkında sorulan bir soru üzerine tramvayın yerine yeni bir ulaşım modeli üzerinde çalıştıklarını söyledi. Akaydın, nostalji tramvayının çok eski olduğunu ve yedek parça bulmakta zorlandıklarını anlattı. Yeni bir hat çalışması yaptıklarına değinen Akaydın, ”Lastikli ulaşım öngörüyoruz. Bu hatta eurodizel, hibrit ya da elektrikli otobüs modeli çalışabilir. Şu anda hattı Tıp Fakültesi’ne kadar uzatmayı düşünmüyoruz ancak Ulaşım Master Planı tamamlandıktan sonra elde edilen veriler doğrultusunda bunun kesin kararını vereceğiz. Ulaşım Master Planı’nın yaz aylarında tamamlanmasını bekliyoruz” diye konuştu. Başkan Akaydın, hemşehri derneklerinin yöresel kültürlerin bir festival olarak sunulması önerisini destekleyerek, ”Böyle bir festival Antalya’ya çok yakışır. Seve seve varım. Bir komisyon kurun. Ben elimden gelen her türlü desteği vermeye hazırım” dedi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar