İstanbul’da Projesi ile İnşaatı Devam Eden ve Planlanan Raylı Sistem Projeleri

4. Levent-Ayazağa-Atatürk Oto Sanayi-Darüşşafaka-Hacıosman Metro Hattı


4.Levent Sanayi Mahallesi girişinden başlayarak Hacıosman İstasyonunda son bulan ve 6 istasyondan oluşan bir hattır.
62.500 m2 oturum alanına sahip Seyrantepe Transfer Merkezi Binası Seyrantepe İstasyonu + metro araçları depo ve bakım alanı + 3 katlı 2200 araç kapasiteli otoparktan oluşmaktadır. Seyrantepe İstasyonu ile Taksim-Hacıosman Hattı arasında işletme senaryoları doğrultusunda Sanayi İstasyonu üzerinden hem aktarmasız hem de aktarmalı seferler düzenlenebilecektir.

Taksim-Unkapanı Arası Metro Hattı

Metro hattının Şişhane’den sonra Azapkapı bölgesine indirilmesi konusunda çalışmalara devam edilmektedir. Galata meydanında tünelden çıkıp yaklaşım viyadüğü ile Azapkapı’ya inerken Yanıkkapı bölgesinde metro aksı ile çakışan Ceneviz Suru’nu geçmek için İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ile yapılan çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda suru koruyarak altından geçen proje Kurul tarafından onaylanmış olup, uygulamanın ön koşulu rölöve ve restitüsyon projeleri tamamlanmış olup, restorasyon projeleri hazırlık süreci devam etmektedir.

Bu hatta Haliç Köprü Geçişi ile ilgili projeler 06 Temmuz 2005 tarihinde Koruma Kurulunca onaylanmış olup kesin proje
çalışmaları tamamlanmıştır. Haliç metro köprü geçişi Taksim- Unkapanı inşaat ihalesi kapsamından çıkarılmış olup, yeniden ihale edimiş ve yükleniciye yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır. Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile ilgili mimari, statik, elektrik ve mekanik avan, ön, kesin ve uygulama projeleri tamamlanmıştır. Bu işin kapsamında karada 16 adet, Haliç’te ise 4 adet olmak üzere toplam 20 adet sondaj tamamlanmıştır.

Yenikapı-Unkapanı Arası Metro Hattı
Yenikapı İstasyonu

Projede yer alan metro sisteminin en büyük ve entegre istasyonudur. Aç-kapa olarak inşa edilecek konkors yapısının
bünyesinde peron katı mevcut olup, hafif raylı sistem ve metronun ortak istasyonu olarak planlanmıştır. Ayrıca tüp geçit
istasyonu ile yolcu bağlantısı ve 650 araçlık otopark mevcuttur. Son istasyonu Aksaray’da bulunan Hafif Metro Sisteminin Yenikapı İstasyonuna bağlanması da proje kapsamındadır. LRTS Aksaray İstasyonu ile Yenikapı Metro İstasyonu arası 625 m.’dir. Yenikapı İstasyonunda şu ana kadar yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında 21 adet 10-11. yüzyıla ait ahşap tekne batığına rastlanılmıştır. Bunlardan 17 tanesinin tuz arındırma havuzuna taşınması tamamlanmıştır. Kalan 4 tanesi için İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü tarafından çalışmalara devam edilmektedir.

Kadıköy-Kartal Metro Hattı

Sistemin toplam uzunluğu 21,66 Km olup, tamamı yeraltından delme tünel olarak inşa edilmektedir. Güzergah boyunca
16 adet yeraltı istasyonu (Kadıköy, İbrahimağa, Acıbadem, Ünalan, Göztepe, Yenisahra, Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı,
Altayçeşme, Maltepe, Gülsuyu, Cevizli, Hastane, Soğanlık, Kartal) bulunmaktadır. Sistem, bir saat içerisinde aynı yöne 70.000 yolcu taşıyabilecek kapasitede olup, günde bir milyonun üzerinde yolcuya hizmet vermesi beklenmektedir.

Otogar – Bağcılar (Kirazlı) Hafif Metro Hattı

Otogar-Bağcılar-Kirazlı hafif raylı sistemi, 5 istasyona hizmet verecek 5.600 metrelik çift yollu bir sistem olarak, Aksaray ile Havaalanı arasında işletmede olan hafif raylı sistem hattının batı uzantısını oluşturmaktadır. Sistemin azami kapasitesi 35.000 yolcu/saat/yön’dür.

5,6 Km uzunluğunda ve 5 istasyona (Esenler-Menderes-Çinçin- Bağcılar Merkez-Bağcılar Kirazlı) sahip Otogar-Bağcılar Hattı; Otogar İkitelli Olimpiyat Köyü hattının birinci etabı ve mevcut Aksaray-Esenler-Otogar hattının devamı olarak inşa edilmektedir. Otogar-Bağcılar arasındaki 5,6 Km.lik bölümün inşaat çalışmaları devam etmekte olup, tüm sistemin 2011 yılı içinde tamamlanması hedeflenmiştir.

Otogar-Bağcılar Hafif Raylı Sistem hattı; Esenler tarafından mevcut Aksaray-Esenler-Havaalanı hattı, Bağcılar Merkez istasyonuyla ise Kabataş-Zeytinburnu-Bağcılar Tramvayı ile Harita 13. Kadıköy-Kartal Metro Hattı Haritası,200 Kadıköy-Kartal Metro Hattı Çalışması birleşecek, Taksim-Yenikapı metro projesinin tamamlanmasıyla raylı sistemlerdeki entegrasyon sağlanmış olacaktır. Bağcılar-Mahmutbey-İkitelli- Olimpiyat Köyü Metro Hattı Bağcılar-Mahmutbey-İkitelli Olimpiyat Köyü Metro Hattı İnşaat çalışmaları devam etmekte olup tüm sistemin 2011 yılı içinde
tamamlanması hedeflenmiştir.

Bağcılar (Kirazlı) İstasyonu’ndan başlayıp İkitelli Güney Sanayi istasyonuna kadar gelen, buradan da ikiye ayrılarak organize sanayi bölgesinin altından geçip Başakşehir’e; buradan da Güney Sanayi İstasyonundan Olimpiyat Parkına kadar uzayan çift hatlı bir metro sistemidir.

Uzunluğu 15,9 Km olan bu hat; 11 istasyonda (Mahmutbeyİstoç- İkitelli Güney Sanayi-İkitelli Sanayi 2-İkitelli Sanayi-Başak Konutları 1-Başak Konutları 4-Halkalı Yolu-Viyadük-Olimpiyat Parkı-Araç Deposu) 80 Km/saat işletme hızı ile hizmete alındığında 90 Saniyede bir sefer yaparak tek yönde saatte 70 bin yolcu taşıyacaktır.

Bu hatla beraber, Aksaray-Bağcılar Hafif Metro Hattı ile entegrasyonu, yapılacak olan Bakırköy İDO-Bağcılar Metro Hattının tamamlanmasıyla deniz ulaşım ile raylı sistem ulaşımının entegrasyonu, Yenikapı-Bakırköy Hattının tamamlanmasıyla Marmaray ile entegrasyonu ve Üsküdar ve Kartal’dan, Olimpiyat Parkına ve İkitelli’ye raylı sistemlerle ulaşım imkanı sağlanmış olacaktır.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar