Arap Demiryolları Birliği Yönetim Kurulu Halep’te ToplandıArap Demiryolları Birliği Yönetim Kurulunun 37. dönem ve Genel Kurulunun 34. dönem toplantısı bugün Halep Demiryolları Genel Kurumunda başladı.

Toplantıya bir kısım Arap ülkelerinin yanı sıra, Suriye Demiryolları Genel Kurumu ve Hicaz Demiryolları Kurumu katıldı.

Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Racih Seri, demiryolu ağları, geliştirilmesi ve genişletilmesi alanında Arap ülkeleriyle işbirliği ve koordinasyonun önemine işaret ederek bakanlığın bu yöndeki çalışmalara destek vermeye özen gösterdiğini ifade etti.

Toplantının zorluklara uygun çözümler bulma yönünde deneyim, görüş ve düşünceleri paylaşma açısından önemli bir fırsat teşkil ettiğine işaret eden Bakan Yardımcısı, birliğin bu konuda oynadığı role dikkat çekti.

Seri, Ulaştırma Bakanlığının Suriye-Irak, Suriye-Lübnan arasında demiryolu ağını genişletme planı hakkında bir sunum yaptı.

Diğer yandan Arap Demiryolları Genel Birliği Genel Sekreteri Murhef Sabuni, toplantının Arap ülkelerinde demiryolu ağlarını geliştirmekle ilgili konuları tartışmayı hedeflediğini bildirerek birliğin farklı taleplerini karşılayan ve birliğe destek veren Suriye hükümetine teşekkür etti.

Halep Demiryolları Genel Kurumu Müdürü ve Arap Demiryolları Birliği Yönetim Kurulu 37. Dönem Başkanı Corc Mukaberi ise, kurumun çalışmaları ve demiryollarının silahlı terör gruplarının sabotaj eylemlerine maruz kalması sonucu karşılaştığı zorluklara değindi.

Mukaberi, silahlı terör eylemlerinin başlamasından bu yana demiryolları ağlarının pek çok saldırı ve sabotaj eylemine uğradığını bildirerek terör eylemlerinin kurum çalışmaları üzerindeki olumsuz yansımalarına, yarattığı beşeri ve maddi kayıplara işaret etti.

Kurum Başkanı, terör eylemlerinin şu ana kadar demiryollarında 2 milyar 700 milyon liralık bir zarara yol açtığını söyleyerek silahlı terör gruplarının demiryolları ağlarına yönelik saldırılarını görüntülerle anlattı.
Bu arada toplantıya katılanlar, 2009 yılında düzenlenen Arap zirvesinde onaylanan Arap demiryolları ağı projesi ve uygulamaya konulmasını tartıştı.

İki gün süren toplantıda ayrıca, 2013 yılı bütçe planlamasıyla birlikte birliğin çalışmalarına ilişkin yıllık rapor ele alındı.

Çalışmalarına 18 Nisan 1979’da başlayan Arap Demiryolları Birliği, Arap ülkeleri arasında demiryolları ağı alanında işbirliğini pekiştirme ve deneyimleri paylaşmayı hedefliyor.

Kaynak : www.sana.sy

 

Hızlı Tren HaberleriÜcretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:
Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.