İzmir M. Kemal Sahil Bulvarı’na 13 Kilometrelik tramvay geliyorİzmir’e tramvay geliyor
Trafik yoğunluğunu azaltmak için M. Kemal Sahil Bulvarı’nı da kapsayan 13 kilometrelik hattın yapımına yakında başlanıyor
İzmir’in en büyük sorunlarının başında gelen toplu ulaşıma çözüm olacak ve trafiği rahatlatacak olan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda çift yönlü yapılacak tramvay hattı için çalışmalar önümüzdeki aylarda başlıyor. Alsancak Tren Garı’ndan başlayıp, Üçkuyular Pazaryeri’nde sona ermesi planlanan hat üzerinde hizmet etmesi düşünülen tramvaya ait kapasite hesaplarında, çift hatlı sistem öngörülüyor. Alsancak Gar’dan kalkacak tramvay, Atatürk Caddesi’ni takip ederek, Konak Pier önünden Cumhuriyet Bulvarı’nı izleyecek. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na geçecek olan tramvay hattı sahil yolunu takip ederek, F.Altay’daki Ş.B. Ali Resmi Tufan Caddesi paralelinden gelerek, Üçkuyular Pazar Yeri’nde son bulacak.
İzmir Büyükşehir Belediye tarafından hazırlanarak, 2010 yılı Eylül ayında Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatları Genel Müdürlüğü’nün onayına sunduğu Üçkuyular Halkapınar hattı için DLH tarafından onay almasının ardından, Koruma Kurulu’ndan da izin geldi. Kurul onayının alınmasından sonra proje DPT’ye gönderildi. Devlet Planlama Teşkilatı’ndan onay gelir gelmez yabancı finans kuruluşları ile uzun vadeli kredi görüşmelerine başlanacağı öğrenildi. Hattın çalışmaya başlamasıyla Üçkuyular’dan başlayan ve Halkapınar’da son bulan 13 kilometrelik tramvay hattında günde yaklaşık 85 bin yolcu taşınabileceği tahmin ediliyor.
Kalkarsa kaos olur
Diğer yandan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde İZELMAN tarafından abonelere yönelik hizmet verilen otoparklardaki araç sahiplerine de yazı gönderilerek, o alandan tramvay geçeceği belirtildi. Sahil Bulvarı’nda İZELMAN’ın işlettiği toplam 19 alanda 2 bin aracın park ettiği alanın iptal edilmesinin sorunlara neden olacağını iddia eden araç sahipleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından Göztepe bölgesine inşa edilecek katlı otoparkın ise en fazla 250 araçlık olacağı bunun da yetersiz kalacağını; sokak araları ve yol üstlerine parkların artacağını ve kentte trafik kaosunun oluşacağını söyledi.
Konaklar ne olacak?
Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Zeki Yıldırım da, Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşımayla ilgili çalışmalarını desteklediğini ama tramvay konusunda kamuoyu ve ilgili odalarla bilgi paylaşımının olmadığını söyledi. Başkan Yıldırım, toplumun her kesimini ilgilendiren bu tür konuların mutlaka detayıyla açıklanması gerektiğini sözlerine ekleyerek, “Raylı sistemler için minimum 10 metrelik bir genişliğe ihtiyaç var; otoparkların bulunduğu yerden geçerse araçların ne olacağı açıklanmadı. Bazıları yer altı otoparkı yapılsın diyor ama oranın altında su olduğu için bu mümkün değil. Araç sahiplerine yer göstermeden bu yapılamaz. Bunun haricinde Vali Konağı, Paşa Konağı gibi yerlerde kazanılmış haklar var. Bunların da dikkate alınarak, projenin mutlaka revize edilmesi gerekir” dedi.
İzmir kıyı düzenlemesi konusunda da geçtiğimiz gün yapılan toplantıda kıyı bölgesinin 5 kısma ayrılarak düzenlemesi konusunu ele aldıklarını ifade eden Oda Başkanı Zeki Yıldırım, “O toplantıda tramvay hiç gündeme gelmedi. Eğer böyle bir niyet varsa o gün konuşulup, buna dahil edilmeliydi. Ama ortada hiçbir veri yok. Yine kamuoyundan öğrendiğimiz tramvay konusunda Konak – Alsancak arasındaki bölge sıkıntılı görülüyor. Hattı deniz tarafındaki bisiklet yolundan geçirirlerse hem buradaki sosyal yaşam ortadan kalkar hem de yoldaki banketlerin doldurulması zorunluluğu ortaya çıkar” diye konuştu.
Raylılar entegreli
Fahrettin Altay – Alsancak – Halkapınar Hattı’nda çalışacak olan tramvay Konak Metro ve Halkapınar Hafif Raylı Sistem (İZBAN) ile entegreli olacak. Bu sayede Üçkuyulardan tramvaya binen yolcular ister metroyla Bornova’ya isterlerse Halkapınar’dan Aliağa veya Menderes’e kadar hiç otobüse binmeden gidebilecek. Bu hat haricinde Buca Hattı ve Narlıdere-Urla hattı da yine belediyenin projeleri arasında yer alıyor.
İki yılda biter
Başta tramvay hattı olmak üzere otoparkın durumunu da sorduğumuz yetkililer, projenin görüşüldüğünü belirterek, “Güzergahın Üçkuyular-Halkapınar arasında olacağı kesin. Ama hattın Konak’ta hangi noktalardan geçeceği belli değil. Bunun ardından hazırlanacak teknik şartnameyle birlikte ihaleye çıkılacak. İhalenin sona erip, çalışmaların başlamasının ardından 2 yıl içinde hayata geçebilir. Proje kapsamında hat üzerinde toplam 19 durak yapılması gündemde” dedi. Yine aynı kaynaklar, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki tüm parkların iptal edilmesinin söz konusu olmadığını, yapılacak işin basit bir ray döşeme ve durak sisteminden oluştuğunu, bunun için de tek şeritlik bir alanın kendilerine yeteceğini, diğer kısımlara dokunulmayacağını söyledi.

Kaynak : www.ksk35bucuk.com