Nostaljik Tramvayda Görevli Vatmanların Giysilerine Nostaljik ÇizgiİETT, İstiklal Caddesi’nde çalışan nostaljik tramvayda görevli vatmanların giysilerini yeniledi. 1930’lu yılların modası esas alınarak tasarlanan yeni giysiler geçmiş yılların nostaljisini taşıyor.
Dünyada en çok fotoğrafı çekilen objelerden biri olan ve İstanbul’un simgesi olarak kabul edilen nostaljik tramvayda görev yapan vatmanların giysileri 1930’lu yılların modası esas alınarak yeniden tasarlandı. İETT’nin kırmızı, beyaz ve gri olan logo renkleri esas alınarak tasarlanan yeni giysiler yazlık ve kışlık olarak iki farklı kumaştan dikildi. Özel tasarım yeni takımlar ceket, pantolon, gömlek, yelek, kravat ve ayakkabıdan oluşuyor. İETT’li vatmanlarla birlikte Tünel’de görevli makinistler de bundan böyle yolcularını her sabah nostaljik çizgileriyle eskiyi hatırlatan yeni giysileriyle karşılayacak.
Hakim renk kırmızı beyaz
İETT fotoğraf arşivinde bulunan görsel malzemeden yararlanılarak Mimar Sinan Üniversitesi moda tasarım bölümü öğretim görevlisi Piraye Demircan tarafından çizilen ve 1930’lu yılların vatman giysileri esas alınarak oluşturulan yeni giysilerden ceketin yakalarında kırmızı biyeler, kollarında ve ceplerinde kırmızı şeritler bulunuyor. Sırtı körüklü olan ceketin düğmeleri İETT logolu. Pantolon ince yünlü kumaştan dikilirken gömlek için beyaz renk seçildi. Kırmızı renkli cepken şeklindeki yeleğe aksesuar olarak zincir eklendi. Yeleğin düğmeleri yine İETT logolu olurken kravatta da kırmızı renk kendini hissettiriyor. Ayakkabılar orijinal şekilde üstü siyah ve gri olarak çift renkte tasarlanırken tabanda Fransız kösele kullanıldı. Yeni tasarımlar, eski vatman giysilerinin nostaljisiyle bugünün kumaş teknolojisini bir araya getiriyor.
Tünel 137, Tramvay 98 yaşında
Geçmişin izlerini bugüne taşıyan ve İstanbul’da toplu ulaşım tarihinin canlı tanıkları olan sistemlerden Tünel 137, elektrikli tramvaylar ise tam 98 yaşında. Aynı zamanda İETT’nin de marka değeri olan Tünel’in yapımına 1869 yılında başlandı, 1875 yılında tamamlanarak hizmete açıldı. İlk zamanlar buhar gücüyle çalışan ve vagonları ahşap olan Tünel, 1971 yılında elektrikli hale getirildi. Elektrikli tramvaylar ise 1871-1914 yılları arasında 43 yıl süreyle hizmet veren atlı tramvayların ardından ilk olarak 1914 yılında çalışmaya başladı. Onlar da uzun yıllar hizmet verdikten sonra 1961 yılında Avrupa, 1966 yılında ise Anadolu yakasında yolcularına veda ederken yerini elektrikli olması dolayısıyla çevreci bir sistem olan troleybüslere bıraktı. Tramvay, 30 yıl aradan sonra 1991 yılı başında nostaljik bir havayla İstiklal Caddesi’ne geri döndü. O tarihten bu yana hem her yaştan İstanbullunun hem de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başardı.

Kaynak : www.iett.gov.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.