Bakan Yıldırım: 7 proje için 55 milyar lira yatırım yaptık

Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’a hizmeti önemli gördüklerini, bu minvalde 7 proje daha hayata geçireceklerini ifade etti. Yıldırım, aralarında 3. köprü, 3. havalimanı ve Marmaray’ın da bulunduğu bu projelere bakanlık olarak 55 milyar lira yatırım yaptıklarını da bildirdi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Fatih Üniversitesi’nde ABD’den gelen Balkan kökenli öğrenci grubu ile buluştu. Üniversitenin Büyükçekmece Kampüsü’nde öğrencilere hitap eden Yıldırım, gelinen aşamada hem dünyanın hem kültürler arası diyalogun ilerlediğini dile getirdi.
Bilişim ve internetin katkıları ile sınırların anlamını yitirdiğini belirten Yıldırım, “Kimi ülkeler sınırlarını tahkimine odaklansalar da internet bunu ortadan kaldırıyor. Çünkü 2,5 milyar birey bir biri ile her an görüşüyor, alışveriş yapıyor, bilgi değişimi yapıyor.” dedi.
Dünyanın her bir yanında iletişimin önemi ve değerinin arttığını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:
“İletişim diktatörlükleri bile deviren, bir araya gelmeyen yığınları örgütleyebilen bir konuma geldi. Afrika ü birbirlerini tanımayan gençler internetten organize oldu ve yeni bir dalga başlattı. Nihayetinde oralarda rejim değişiklikleri görüldü.
Bizim, Türkiye’den olup dünyanın dört bir yanında bulunan bireyler ve akraba topluluklar bağlamında anlayışımızın temeli asimilasyon değil entegrasyondur. Asimilasyondan dünya çok çekti. Bakın Osmanlı’nın Balkanlarda 500 seneye yakın varlığı var. Bu dilimde ırklar, toplumlar bir arada ama karışıklık yok. Lakin buralar 2. Dünya Harbi’nin ardından komünist ve sosyalist rejimlerle dünyadan yalıtıldı. Bölge ile Türkiye’nin diyalogu durdu. 1991’de Sovyetler Birliği dağılınca toplumlar bir birine girdi. Vahşet uygulandı.
Şu an köken itibari ile Bosnalı ya da Arnavut olup Türkiye ve ABD’de bulunanların nüfus oranı fazla. Osmanlı 5 asırdır ayrı tabiyette insanları bir arada bulundurmuş, dayatma yapmamış. Dil, din ve ırk empoze etmemiş. Onları kanat altına almış, barış ve huzur içinde var olmalarına imkan tanımıştır.
Osmanlı’nın anlayışı ile diğer ülkelerin anlayışı ayrı. Kültürümüzde bireylerin bir birine tahakkümü ya da vahşeti yok. Evet insanların ten rengi, göz rengi ayrı olabilir ama unutmayalım gözlerimizden akan yaşların rengi aynıdır. Bunu görüp dünyanın neresinde olursak olalım barışı yayacağız.”
ABD’nin muhtelif yerlerinden 200-300 öğrencinin Türkiye’ye geldiğine işaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, “Burada arkadaşları ile buluşuyor, kültürel bağlarını güçlendiriyor. Birey, tanımadığına düşmandır. Umuyorum bizler bir birimizi tanıdıkça daha iyi anlayıp arkadaş olacağız.” ifadelerini kullandı.
İktidar olarak 9 senede önemli projeleri hayata geçirdiklerine temas eden Binali Yıldırım, şunları kaydetti:
“Bunun ardında ülkede oluşturulan güven ve devamlılık, güçlü siyasi irade önemli rol oynuyor. Böylece 50 senelik sorunlar teker teker aşıldı.
Osmanllı’ya olan nefrete bağlı olarak yerle bir edilen Mostar’ı biz onardık. O da yetmedi Kanije’yi elden geçirdik. Yine Priştina havaalanı tarafımızdan yapıldı. Hava köprüleri oluşturup buralara uçuş yapılıyor. Daha evvel Türkiye’nin uçuş adedi 60 idi, şu an 184 oldu. THY’nin esamesi okunmuyordu şu an uluslararası bir oyuncu oldu Avrupa’nın 3., dünyanın 9. havayolu şirketi oldu. Uçak adedini 59’dan 180’e çıkardı.
Diğer yandan İstanbul, dünya için önemli bir şehir. Pek çok medeniyeti ağırlamış, bu şehre hizmet ediyoruz. Sadece bakanlık olarak şehirde hayata geçirilecek 7 proje için 55 milyar lira yatırım yapıyoruz. 3. havaaalanı, 3. köprü, Marmaray ve Kanal İstanbul dahil 7 proje için 55 milyar lira harcıyoruz. ”
Son olarak ekonomiye de değinen Yıldırım, 208 bunalımını insanı yok sayan bir anlayışın getirdiğini vurguladı. Yıldırım, ” Bunalımı doğru okuduğumuz takdirde bundan böyle dünya barışı daha kalıcı hale gelecektir. Kuşku yok ABD ve Avrupa’da beliren kara bulutlar, pek çoklarını terbiye etmiş, pek çok ülkenin geleceğe dair umutlarını artırmıştır. Umuyorum bundan böyle dünya barışını ve bölgeler arası makası ortadan kaldıracaktır. ” öngörülerinde bulundu.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.