BursaRay Rotterdam Araçları ve Burulaş

BursaRay Rotterdam Araçları ve Burulaş

BursaRay Rotterdam Araçları ve Burulaş

BursaRay Rotterdam araçları konusunda sizleri biraz daha bilgilendirmek istiyoruz:

BursaRay araç/vagon ihtiyacı:

BursaRay için daha önceden 2 adet araç alım ihalesi yapılmıştı. Bunlardan ilki BursaRay yapımı kapsamından olan Siemens 48 adet B80 tipi yüksek tabanlı araçlar, ikincisi ise Bombardier’den satın alınan araçlardı. Her biri 3.16 milyon Euro fiyatla alınan 30 yüksek teknolojili Bombardier araçları da şu an Bursaray hatlarında kullanılıyor.

Dolayısıyla toplam 78 adet araç, BursaRay hattalarında 10 dakikayı aşan dizi aralıklarıyla Burulaş’ın yönetiminde hizmet veriyor.

Şu an ihtiyaç duyulan araç sayısı ise en az 24 ve ihtiyacın ivedikle giderilmesi gerekiyor. Kestel etabının açılmasıya birlikte bu ihtiyaç daha da artacak! Bu gerekliliği bilen, Burulaş genel müdürü Sayın Levent Fidansoy’un çalışmalarını uzun zaman zaten başlamıştı. İki çözüm vardı yeni ihale ile araç satın alınması ya da iyi durumdaki kullanılmış araçların bakımının yapılarak kullanılması.

1) Yeni araç satın alım ihalesi olsaydı:

İlk aşamada ihtiyaç duyulacak araçlar için ihaleye çıkılması durumunda gereken bütçe en iyimser hesapla  24 x 3 milyon EURO = 72 Milyon EURO olacaktı. Teslimat süresi iseminimum iki yıl olacaktır!

2) İyi durumda kullanılmış araç çözümü:

Maliyet bakımından bir hesap yaparsak: 24 x 125.000 EUR = 3 milyon EUR (Sadece bir yeni araç bedeli) Teslimat süresi ise sadece 2-3 ay! Peki ya yedek parça ve diğer yenileme maliyetleri 24 x 125.000 EUR = 3 milyon EUR. Yani toplamda 2 yeni araç bedeline 24 adet modernize edilmiş araç! Hemde yedek parça buna dahil ! (Özet bir hesapla

6 Milyon EURO / 44 = 136.000 EUR araç başına herşey dahil maliyet!

İşte bu hesabı yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi , Levent Fidansoy’un üstün gayretleriyle birlikte oldukça iyi durumda olan Hollandanın sahil kentindeki Düwag fabrikasında üretilen 44 adet yüksek tabanlı aracı satın aldı. Bu araçlar BursaRay sistemine uygun ve oldukça iyi durumdalar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi / Burulaş AŞ ve Rotterdam Tren İşletmesi RET arasından yapılan anlaşmaya göre, satın alınan Düwag SG2 vagonlar önce üretici firmanın Almanya’nın Rheinbach kentine götürülüyor. Burada Elektrik ve elektronik aksamları 1500 V DC’ye göre yenileniyor. Ayrıca dış aksama yenilenyir ve büyük ihtimal Bursa yeşiline boyanıyor. Klima ve araç üstü haberleşme sistemleri değişimi konusunda henüz bir bilgiye sahip olmasakta, bunları büyük bir promlem olarak görmüyoruz.

Yerli araç üretimi:

Yerli araç üretimi yapan firmaları destekliyoruz. Bu tür çözümleri acil ihtiyaçlar için geçici bir çözüm olarak görüyor. Çok yakında aynı raylar üstünde Bursa tramvay ve araç/vagonlarını görmeyi diliyoruz.

Yakında resmi olarak açıklama yapılmasını beklediğimiz Rotterdam araçlarının 2 tanesi Bursa’da! Bursaray Ana Kumanda Merkezine gelen iki adet tren üzerinde 750 V DC pantoğraflı ve yandan enerji alan 3. ray sistemi bulunuyor. Depo alanı içinde testleri süren araçların BursaRay hattındaki dinamik gabare testleri bile yapıldı.

Araçların uzunlukları:

Siemens B80…….27,70 m
Bombardier………28,14 m
Düwag SG2………29,80 m

Uzunluk, genişlik ve yükseklik konusunda sorun çıkarmayan araçların içi oldukça ferah, kapılarını geniş ve estetik. Özellikle yoğun kullanım esnasındaki giriş – çıkış rahatlığı ve engelli yollulara kolaylık olduğunu düşündüğümüz bu güzel özelliğin yanında, araçların işletme hızı da oldukça tatminkar.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar