TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman Eskişehir’de

Konya- Eskişehir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattını incelemek için Eskişehir’e gelen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman,  Vali Dr. Kadir Koçdemir’i makamında ziyaret etti.


Konya- Eskişehir YHT hattını yerinde incelemek için Eskişehir’e bir heyet ile gelen Süleyman Karaman Gar’da incelemelerde bulunduktan sonra Vali Koçdemir’i makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Karaman, Eskişehir’in demiryollarının merkezi olduğunu söyledi. Karaman, Eskişehir- Konya YHT’ni devamlı kullanacak vatandaşlar için kurumsal kart çıkaracaklarını belirterek, “Eskişehir demiryolunu çok yoğun olarak kullanan bir kent. Bundan dolayı tren hatlarını bu bölgede geliştirmek bizim için olumlu. Bundan sonraki hedefimiz İstanbul hattını açmak. Eskişehir’i İstanbul’a bağladığımızda asıl hat İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Konya şekline dönüşecek. Daha sonra Bursa, İzmir, Sivas gibi yeni hatlar oluşacak. Türkiye’nin 15 büyük vilayeti birbirine bağlanmış olacak. Türkiye’nin yarısı kadar bir nüfus YHT’ti her an kullanabilecek” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Koçdemir, Eskişehir Konya YHT hattının açılmasının Eskişehir’e büyük katkı sağladığını ifade etti. Yapılan ulaşım imkanları sayesinde Eskişehir’in her yere ve herkese yakın olduğunu vurgulayan Koçdemir sözlerine şu şekilde devam etti;

“Yapılan YHT hatları Eskişehir’in tanıtımına çok büyük katkıda bulundu. Çünkü hızlı tren deyince onun ikinci kelimesi Eskişehir oldu. İkincisi ulaşımın kolaylaşması pek çok insanın tercihini değiştirdi. Ailesi Eskişehir’de olup Ankara’da okuyan ya da Ankaralı olup Eskişehir üniversitelerinde okuyan bazı öğrenciler, ev kiralamak yerine hızlı tren ile gidip geliyorlar. Bilhassa günübirlik gezilerde müthiş bir artış oldu. Bu sürekli büyüyen bir ivmeyle devam ediyor. İstanbul tarafının açılmasının bunu çok büyük oranda arttıracağını düşünüyoruz. Hem İstanbul’dan yeni gelecekler, hem de İstanbul’a gidenlerin burada bir-kaç saat vakit geçirmesi nedeniyle büyük faydası olacaktır.”

Karaman ve beraberindeki heyet, daha sonra Odunpazarı tarihi evlerini gezdikten sonra saat 14: 30’da YHT ile incelemelerde bulunmak üzere Konya’ya gitti.

Kaynak : Haberlersohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar