Demiryolları ve Tüdemsaş adım adım ÖzelleştiriliyorDemiryolları ve Tüdemsaş adım adım Özelleştiriliyor

Milliyetçi Hareket Partisi Sivas İl Başkanı Dr. Kürşad ERGÜN Demiryollarının Özelleştirilme sürecine ilişkin bir açıklama yaparak özelleştirme adımlarına sert tepki gösterdi. Bu adımların sonunda sadece TÜDEMSAŞ değil tüm Demiryollarının özelleştirileceğini dile getirdi.

Yaptığı açıklamada Ergün “Ulaşım, ekonominin, üretimin ve ülke kalkınmasının motor gücüdür. Bu nedenle 156 yıllık tarihi geçmişini, tecrübe ve birikimini, kültürel alt yapısını, yüklendiği misyon ve vizyonu üzerinde yapılacak her türlü değişikliğin aslında özelleştirme olduğu açıkça bilinmektedir” dedi.

Küresel sermayenin öngördüğü politikalar gereğince, Demiryollarındaki devlet tekelinin kaldırılmaya çalışıldığını iddia eden Ergün “TCDD bünyesinde liman işletmeciliği ve banliyö hizmetleri ile ilgili başlatılan özelleştirme süreci hız kazanacaktır” dedi.

Yapılan düzenlemeler ile TCDD çok uluslu şirketlerin eline geçecek ve yüksek fiyatlarla yapılacak taşımacılıkta, hem milli ekonomimize darbe vurulacak hem de demiryolu hizmetinden yararlanacak halkımız cezalandırılacağı düşüncelerine yer veren Ergün “Dünyada örneğine rastlamadığımız bir biçimde özel sektörün alt yapı ve tren işletmecisi olarak rol alması öngörülmektedir. İngiltere yıllar önce başlattığı benzeri uygulamayı kaldırmak için alt yapıyı yeniden devlet tekeline sokmaya çalışmaktadır” dedi.

Ayrıca Ergün yaptığı açıklamasında “Bu uygulamalar, çalışanları sınıflara ayırarak ‘’çağdaş kölelik’’ denilen taşeron sisteminin daha da yaygınlaşmasına yol açacaktır. Yasal düzenleme çalışmalarında yer alan ‘’Yaptırır ve İşletir’’ ifadeleri de iktidarın gizli niyetini ortaya çıkaran ifadelerdir. Demiryolu trafik hizmetleri dışındaki bütün işlerin süreç içerisinde hizmet alımı yöntemiyle yapılmasının önünü açmaktadır” dedi.

Ergün Açıklamasında “Özelleştirme en basit tanımıyla ‘’Kamunun kendi eliyle verdiği hizmetleri özel sektöre devretmesidir’’

Kanunda, Demiryollarında devlet tekelini kaldırıyorum diyorsun, yük ve yolcu taşımacılığının % 50’sini özel teşebbüse açıyorum diyorsun, altyapı işletmeciliği yapabilir diyorsun, sonra da çıkıp bu özelleştirme değil diyorsun!

Değerli Basın mensupları, sizlerin huzurunda bu Yasa’yı hazırlayan İktidar Partisi’ne soruyorum?

Sizler kimi kandırıyorsunuz?

Bu sorumuza karşılık yasayı hazırlayanlar THY’nı örnek gösteriyor ve TCCD, THY gibi olacak diyorlar. Bu bile TCDD çalışanlarının nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kalacaklarını göstermesi açısından güzel bir örnek olmuştur. Hatırlayın daha geçen yıl 300 den fazla THY çalışanı cep telefonlarına gelen ileti ile işlerinden kovulmuşlardı.

Bu Yasa’nın, Meclisten geçmesi ile birlikte ülke genelinde yaşanacak olan sorunların Sivas yerelinde daha fazla hissedileceği muhakkaktır. Bu Yasa, bünyesinde 1000’lerce personel barındıran TÜDEMSAŞ gibi büyük bir fabrikaya sahip olan, Demiryolu ulaşımında ülkenin kilit bölgesi olan ve kuzeyden güneye, doğudan batıya Demiryolu ağının merkezi olan Sivas’ımızın ekonomisine vurulmuş çok ağır bir darbedir.

AKP’nin Sivaslı Milletvekilleri ve Bakanı yaptıkları her açıklamada Tüdemsaş’ın özelleştirilmeyeceğinden bahsediyorlar. Sayın Vekiller, Tüdemsaş bir kenara bu yasa ile birlikte bütün Demiryolları özelleştirilmektedir. Bu Kanun en çok da bir Demiryolu şehri olan Sivas’a zarar vermektedir” dedi.

tüdemsaş

Kaynak : www.sivasmedya.net

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.