Öğrencilerden Metrobüs Tüneli ProjesiÖğrencilerden Metrobüs Tüneli Projesi
TÜBİTAK için proje hazırlayan okullar arasında yer alan Çorlu Şahinler Ortaokulu öğrencileri, büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğunu azaltmak için metrobüs tüneli projesi geliştirdi.

Çorlu Şahinler Ortaokulu öğrencilerinden Tuna Kemal Kayurtar, Berker Karakuş, Sena Şener, İremnur Emir ve Canberk Yalçın`ın, rehber öğretmenleri Murat Çınar nezaretinde hazırladıkları metrobüs tüneli projesi dikkat çekti.

Trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde bu projenin hayata geçirilmesi ile trafik sorunun çözülebileceğini kaydeden öğrenciler: “Proje dahilinde metrobüs yolunu tekrar diğer araçlara açarak yeni üstten binilen tünele benzer aracın devreye alınması söz konusu olacak. Araç yol kenarlarına döşenecek raylar üzerine gidecek. Metrobüs için yeni ve üstten binilen bekleme ve biniş yerleri inşa edilecek. Elektrikli olarak çalışması sağlanarak çevre kirliliği oluşturması engellenecek. Aracın iç tünel genişliği ve yüksekliği şehir içi yollar ve araç yükseklikleri dikkate alınarak belirlenecek” dediler.

Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan`a da proje hakkında bilgiler veren öğrenciler: “Proje ile yolların fonksiyonel kullanılması söz konusu olacak. Proje ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda metrobüs hatlarındaki yoğunluğun az ama araç karayolundaki yoğunluğun çok olduğu görüldü. Buradaki yol alanının da diğer araçlar tarafından kullanılıp metrobüsün alt kısmının araçların geçeceği şekilde tasarlanması üstten yolcu alan yükseltilmiş yeni metrobüslerin kullanılması problemi çözebilir” diye konuştular.

ogrencilerden-metrobus-tuneli-projesi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.