Troleybüs efsanesi İstanbula geri dönecek

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin organize ettiği “Genç Türkiye Zirvesi” ulaştırma alanında da önemli açıklamalara sahne oldu. İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, metrobüs hattıyla ilgili olarak troleybüs çalışmalarının olduğunu söyledi.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, 17-19 Mayıs tarihleri arasında, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Genç Türkiye Zirvesi” önemli bir ulaştırma sempozyumuna da ev sahipliği yaptı. “Ulaşım ve Bilişim 2023” konu başlığı altında gerçekleştirilen sempozyumda, Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği ve Lojistik Bölümü Başkanı Mustafa Ilıcalı’nın moderatörlüğünde, İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Türk Telekom Bireysel Müşteri Başkanı Alim Yılmaz sunum yaptı. Sempozyumu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da takip etti.

Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor

Trafik kazasında yakınlarını kaybetmiş birisi olarak bölünmüş yolların sağladığı trafik güvenliğine dikkat çeken Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği ve Lojistik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “1979’daki asistanlığımı hatırlıyorum, ilk derste söylediğim şuydu, Osmanlı valilerinden Halil Rıfat Paşanın bir sözüydü; ‘Gidemediğin yer senin değildir’ Şimdi bunun yeni versiyonunu Sayın Bakanımız Binali Yıldırım’a göre çevirecek olursak, gidemediğin duble yol senin değildir. Türkiye duble yollarda büyük bir atılım yaptı, kendisi rakamları da verdi; son on yılda on yılda 16 bin 200 kilometre duble yol yapılmış. Bu yollarla beraber kafa kafaya çarpışmalar büyük oranda ortadan kalktı, ölümlü kazalarda yüzde 80 azalma oldu. Ben diyorum ki bu karşılıklı çarpışmalardan nasibini almış, tırmanma şeridindeki kazada abisi ve yengesini kaybetmiş birisi olarak, o yol bugün bölünmüş yol olsaydı, o yol affetmiş olacaktı” dedi.

İETT yeniden yapılanıyor

2023 vizyonu çerçevesinde stratejik planlarını yeniden yapılandırdıklarını belirten İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, “Misyonumuzu da bu amaçla yeniden ortaya koyduk. Kentiçi toplu ulaşım en zor olan ulaşım konularından bir tanesi, bunları yaparken tabi klasik bir anlayışın dışına çıkarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını ortaya çıkartabilecek bir yönetim anlayışını sergileme gayreti içindeyiz. Hem şehir hayatını kolaylaştıracak, hem de çevre şartlarına uyan bir toplu ulaşımı da İstanbul halkına sunmak istiyoruz. İETT, 142 yıllık bir kurum, bilgi ve birikimiyle yöneten ve dünyaya bunu tanıtan bir anlayışla faaliyetlerimizi yerine getirme gayreti içindeyiz. Bunların yaparken de bizler 4 E prensibiyle hareket ediyoruz; ekonomiyi, ekolojiyi, enerjiyi ve etkinliği de göz önünde bulunduruyoruz. 2023 vizyonunda maliyet etkinliği yani finansman ve paranın etkin kullanılması da bizim için en temel şartlar içerisindedir. Bu anlayış, ‘Maliyeti en aza indirelim, memnuniyeti de en aza indirelim’ demek değildir. Maliyeti minimum yaparken, memnuniyeti de maksimum yapacak bir anlayışı da ortaya koyma gayretindeyiz” dedi.

Akaryakıt önemli bir maliyet

Akaryakıtın en önemli maliyet unsuru olduğunu vurgulayan Baraçlı, “Bizim için kaynaklarımız çok önemli. Hem deniz taşımacılığında, hem de hava taşımacılığında ÖTV yok ama karayolu taşımacılığında ÖTV var. Bizim için akaryakıtta çok önemli, yıllık 300 milyon liralık bir akaryakıt giderimiz var. Akaryakıt tasarrufuyla ilgili sürekli uyguladığımız sistemler var. Bu uyguladığımız sistemle metrobüs hattında yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir akaryakıt tasarrufu çalışmasına gittik” diye konuştu. Mobil uygulama sistemlerini de başarılı bir şekilde kullandıklarını belirten Hayri Baraçlı, metrobüs hattıyla ilgili olarak troleybüs çalışmalarının olduğunu da söyledi.

THY personeline teşekkür

THY’nin büyümeye ve Türkiye’nin gururu olmaya devam edeceğini dile getiren THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil; “Başarı özden gelmezse kalıcı olmaz, bizim başarımızda özümüzden geliyor, son iki yıldır Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçiliyoruz. Şu anda 228 noktadayız, dünyanın dördüncü büyük networku bizde, yurtdışı uçuşlarda da birincilik bizde. 2023 yılında uçuş noktamız inşallah 500 olacak, filomuz da 415 uçak olacak. Kalitede en iyiyiz, iyi olması şuradan geliyor, herkes uçak alabilir herkesin de personeli olabilir ama THY’nin personeli gencecik. Allah razı olsun hepsinden, şirketi ne kadar sevdiklerini grev konusunda gösterdiler, herkesin uçağı herkesin personeli olabilir ama herkes aklıyla kalbini aynı ortama koyamayabilir. Genç arkadaşlarımız bunu gerçekten ortaya koyuyorlar” dedi. Genel Müdür Kotil, şu anda THY’nin yönetim kurulu başkan vekili olduğunu, yılbaşı itibariyle yönetim kurulu başkanı olacağını da açıkladı.

Kaynak : www.ulastirmadunyasi.com

Haber: Şeref KILIÇLI

Günceleme: 27/11/2018 16:42

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*