Mahkemelik olan Gaziantep tramvay hattı kentin ulaşım yükünü çekiyor

Mahkemelik olan Gaziantep tramvay hattı kentin ulaşım yükünü çekiyor
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma kazandırılan tramvay, mahkemelik olmasına rağmen kentin ulaşım yükünü çekiyor.
İki sene önce kentin ana bölgelerinde hizmet vermeye başlayan tramvayın ilk etapta bir takım insanlar tarafından hakkında mahkemede dava açıldığını söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Mahkemelik olan bu tramvaylar bugün Gaziantep’in ulaşım yükünü çekiyor. Günde 40 bin yolcu taşıyor. Üçüncü etap bittiğinde günlük 100 bin yolcu taşınacak” dedi.


Toplu taşımanın çok önemli olduğunu ve insanların bu uygulamaya yardımcı olması gerektiğini ifade eden Güzelbey, bu yılın ilk 6 ayında tramvaya binen yolcu sayısının 813 bin olduğunu söyledi. Şuanda tramvayın günlük 40 bin dolayında yolcu taşıdığını belirten Güzelbey, 3. Etap İbrahimli hattının devreye girmesiyle bu rakamın 75 bin, GATEM’de yapımı planlanan banliyö hattının devreye girmesiyle de yolcu sayısının 100 bin olacağını kaydetti. Gaziantep’in sürekli göç aldığını, ulaşım ihtiyacının da buna bağlı olarak arttığını vurgulayan Güzelbey, bu sıkıntıyı çözümlemek için yeni otobüs ve tramvaylar aldıklarını söyledi.

487 dolmuşu otobüse çevirdiklerini, 100 adet doğalgazlı çevreci otobüs, 10 adet körüklü otobüs, 10 adet yeni tramvay aldıklarını, 28 adet tramvayın alım işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve bunlara mevcut halk otobüsleri ile tramvayların eklenmesiyle kentin ulaşım sıkıntısını çözeceklerini aktaran Başkan Güzelbey, okulların açıldığı dönemde yapılan çalışmaların ardından ulaşım sıkıntısının biteceğini kaydetti. İnsanların iş yerlerine kendi özel araçları yerine toplu taşıma araçları ile gitmesini isteyen Güzelbey, şunları söyledi:

“Eğer vatandaşlarımız özel araç yerine toplu taşıma aracı ile işe gidip gelirlerse, biz o zaman hedefe ulaşmışız demektir. Vatandaşımız aracını haftasonları ve özel günlerinde kullansın, hem yakıttan tasarruf etsin, hem otopark sıkıntısı yaşamasın hem de trafik sıkıntısının çözümüne katkı sağlasın. Bu açıdan biz Gaziantep olarak hedefe ulaştığımızı sanıyorum. Eskiden insanlar GATEM’e 1 saatte gidebiliyordu. Şimdi biz insanları buraya 15 dakikada ulaştırmayı vaad ediyoruz. 50 tramvay ile 30 kilometrelik tramvay yolu, 100 yeni klimalı, çağdaş ve konforlu otobüslerin yanı sıra yerini 487 otobüse bırakacak olan dolmuşçuların yeni otobüsleri ile bu sene içinde Gaziantep’in ulaşım sıkıntısını tamamen çözeceğiz. Vatandaş, tek kart ile tramvaya, halk otobüsüne ve dolmuşa binebilecek.

Güzelbey, 2013 yılının sonunda Gaziantep’in halk otobüslerinde, dolmuşta, tramvayda, alt geçitlerde, köprülü kavşaklarda ve yollarda gösterdiği dönüşümle ulaşım sıkıntısını bitirmeyi hedeflediğini kaydetti.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar