Başbakandan Topbaşa metro övgüsüBaşbakandan Topbaşa metro övgüsü : Başbakan Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşmasında Kadir Topbaş’a metro yatırımları nedeniyle teşekkür etti. Erdoğan; İstanbul’daki metro uzunluğunun 708 kilometreye ulaşacağını açıkladı.
Erdoğan; 2004’te yani Topbaş’ın göreve başladığı tarihte 45 kilometre olan metro uzunluğunun 9 yılda 124 kilometreye ulaştığını belirtti. Erdoğan, Otogar-Bağcılar metrosu ile birlikte önemli bir hizmetin gerçekleştiğini vurguladı.
Otogar-Başakşehir Metrosu için Topbaş’a teşekkür eden Erdoğan, İstanbul’daki metro uzunluğunun 708 kilometreye ulaşacağını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, açıklamaları sırasında Temmuz ayı içinde birçok ilde yapılan toplu açılışlara da değindi. Erdoğan, hayata geçirilen hizmetlerle ilgili olarak şunları kaydetti:
“İlk olarak, 7 Temmuz’da, İstanbul’da, İstanbul’un ulaşımı için çok değerli bir yatırımı hizmete aldık. Toplu taşımacılıkta yeni bir adım daha attık ve Otogar – Bağcılar – Mahmutbey – Olimpiyatköy – Başakşehir arasında işleyecek olan metro hattının resmi açılışını gerçekleştirdik.

45 KİLOMETREYDİ 124 KİLOMETRE OLDU

Yaklaşık 3 milyar, eski rakamla 3 katrilyon liraya mal olan bu açılışla birlikte, İstanbul, dile kolay, tam 22 kilometrelik yeni bir metro hattına daha kavuşmuş oldu. Bu hat ile İstanbul’da, buraya lütfen dikkat ediniz, metro hatları uzunluğu tam 124 kilometreye ulaştı.
2004 yılında İstanbul’daki metro hattı uzunluğu 45 kilometre idi.
9 yılda bu hatlara 79 kilometre yeni hat ekledik ve toplam hat uzunluğunu 124 kilometreye çıkardık.
Şu anda inşaatı devam eden, ihalesi yapılan, proje aşamasında olan hatlar da bittiğinde, İstanbul’da toplam metro uzunluğumuz 708 kilometreye ulaşmış olacak.
Bu vesileyle, buradan, bir kez daha yeni metro hattımızın, bu büyük hizmetin, bu büyük yatırımın İstanbul’a, İstanbullulara tekrar hayırlı olmasını diliyorum.
Bu vesileyle Belediye Başkanımızı, tüm Belediye Meclis üyelerimizi, tüm emeği geçen arkadaşlarımızı, yüklenici firmayı, mimarından, mühendisine, işçisine kadar tebrik ediyorum, kutluyorum.

Kaynak : www.farklihaber8.com

Reklamlar