Chp’li Büyükerşen’den Hükümetin Demiryolu Projelerine TakdirChp’li Büyükerşen’den Hükümetin Demiryolu Projelerine Takdir :Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, hükümetin ulaşım konusunda yaptığı bir projeyi takdir ettiğini belirterek, “Bu hükümetin yaptığı tek hayırlı şey vardır, bir CHP’li olarak söylüyorum, demiryollarına ağırlık vermiş olmasıdır” dedi.

Belediye binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Büyükerşen, Türkiye’deki ve Eskişehir’deki ulaşım sorunlarına çözüm olarak Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulamaları işaret etti. Yıllardan beri girmek için uğraşılan Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin şehir şartları olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Daha Türkiye’de dosya açıp gündeme getirmediler. ‘Türkiye’yi almak için şunları da yapın, şunları da atın’ diyemediler. Daha onlara da sıra gelmedi. Şehir şartında şehirlerin merkezlerine, alışverişlerin yoğun olduğu, insanların yoğun olduğu yerlerde her türlü lastik tekerlekli aracın, otomobiller dahil derhal durdurulup içeriye girmemesinin sağlanması ve de motosikletlerin dahi sokulmaması kararı var. Bütün Avrupa Birliği ülkeleri bunlara uyuyor şehirlerde. Eskişehir’deki kadar sürücü özgürlüğü yok. Araba alırken hiç bunu düşünmüyor. Alıyor arabayı, biniyor. İyi, güzel. Bakın arabalara, özel otomobillere, çoğunda bir kişi vardır. Yüzde 60’ında bir kişi, yüzde 20’sinde belki 2 kişi gider, işte yüzde 5’inde, 6’sında da 3-4 kişi bir aile gider. Tek kişi giden otomobillere bir bakın 80 kiloluk bir insanı taşımak için 1,5 tonluk aracı kullanıyorsunuz. Petrol yok bir de Türkiye’de, dışarıdan ithal ediyoruz. Televizyonları açtığınızda görüyorsunuzdur bankalar sıfır faizle araba kredisi veriyor, yani teşvik ediyor. Tabii ülkenin ne kent içi ulaşım politikası var ne de kentler arası ulaşım politikası var” diye konuştu.

“BU HÜKÜMETİN YAPTIĞI TEK HAYIRLI ŞEY VARDIR”

“Bu hükümetin yaptığı tek hayırlı şey vardır” diyen Büyükerşen, şöyle devam etti:

“Bir CHP’li olarak söylüyorum; demiryollarına ağırlık vermiş olmasıdır. Yani o da giderek karayollarından çok demiryollarına kayarak ulaşımı ucuzlaştırmak, daha çok insan taşımak gibi bir düşünceye mi dayanıyor, yoksa biraz da gösterişe, ‘Biz bunu da yaptık’ demeye mi getiriyor, onu da bilemiyorum. O da ayrıca tartışma konusu yapılabilir. Bir de özelleştirecekler. Özelleştirecekler Devlet Demiryollarını da satacaklar. Aynı Cumhuriyet’ten evvel Osmanlı İmparatorluğu döneminde yabancı şirketler trenleri işletiyordu, tramvayları işletiyordu Fransızlar, Almanlar ve kilometre başına para alıyorlardı. Cumhuriyet’le birlikte bağımsızlığımızı ilan edince ilk iş olarak onları devletleştirdik, millileştirdik. Şimdi özelleştirirlerse yine o günlere dönülecek, öyle bir süreç başlayacak.

Kaynak : www.pirsushaber.com

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.