Hızlı Tren Patronları İtalyan yazara çok kızdı

Hızlı Tren Patronları İtalyan yazara çok kızdı :İtalya’daki hızlı tren projesine destek vermediğ için projenin sorumlusu olan Ltf şirketi yöneticileri ve savcılık, İtalyan yazar Erri De Luca hakkında soruşturma açmaya hazırlanıyor.
İtalya’nın Torino-Lyon kentleri arasında yapılması düşünülen hızlı tren projesini eleştirdiği gerekçesiyle, projenin sorumlusu Ltf şirketi, İtalya’nın ödüllü yazarı Erri de Luca hakkında soruşturma başlattı. Piemonte bölgesinde Susa Vadisi diye anılan kesimde doğal çevre, yöre ekonomisi ve insan sağlığına zarar vereceği iddiasıyla Hızlı Tren Karşıtları, yıllardır mücadele veriyor. No TAV hareketi içinde yer alan protestocuları Torino Savcılığı “terörist” ilan etmiş, bu yaklaşım doğal çevreye ve bölge ekonomisine sahip çıkanlar tarafından tartışılmıştı.


Erri De Luca da geçtiğimiz günlerde kendisiyle yapılan bir söyleşide, Susa Vadisi’nde Hızlı Tren Karşıtları’nın protestosuna destek vererek, “İnsan ve çevre sağlığını gözeterek demokratik haklarını kullanma yöntemiyle ‘yararsız ve doğal çevre için zehirleyici’ bulduğum Hızlı Tren’e karşı çıkanların tepkisini anlamak gerekli” diye konuşmuştu.

Piemonte başkenti Torino’yu Lyon’a bağlaması hedeflenen hızlı tren projesinin inşasını gerçekleştirecek olan Ltf şirketinin yöneticilerinin Erri De Luca’nın bu sözlerinden rahatsız oldukları dile getirildi. İtalya’da bir yazarın görüşünü ifade ettiği için hedef alınması ve hakkında soruşturma başlatılması, yeni bir cadı avı başlatıldığı şeklinde yorumladı.

Erri De Luca’nın hızlı tren aktivistlerine sahip çıkan açıklaması bir tek Ltf şirketi yöneticilerinin değil, bir süre önce aktivistleri “terörist” olmakla suçlayan Torinolu savcı Caselli’nin de tepkisini çekti.

‘Hızlı Tren, gereksiz’
Erri De Luca, patronlar ve savcıların Hızlı Tren projesine sahip çıkmak adına bir yazarın görüşünü açıklamasını hedeflediklerini, bütün yıldırma ve ürkütme çabalarına karşın savunduğu görüşün arkasında olduğunu, hızlı trenin gereksizliğine inandığını. bu projenin sabote edilmesinin yerinde bir karar olduğunu açıkladı.

Erri De Luca, Susa Vadisi’ni sıkça ziyaret ettiğini, 5 Ekim günü planlanan bir başka protestoya destek vermek için bölgeye gideceğini söyledi.
Kitapları, Fransızca, İspanyolca ve İngilizceye çevrilen İtalyan yazar Luca; France Culture, Laure Bataillon ve Femina Etranger ödüllerini kazanmıştı. Dağcılık sporuyla ilgilenen yazar,2002’de Gaeta’da Grotta dell’Arenauta’da 8b’yi 50 yaşın üzerinde aşmayı başaran ilk dağcı ilan edilmişti.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar