Güney Korede makinistlerin grevi büyüyorGüney Korede makinistlerin grevi büyüyor :Güney Kore’de demir yollarının özelleştirilmesine karşı çıkan makinistlerin grevi Seul metrosunda çalışanların da katılımıyla daha da büyüdü.
Yeni hükümetin, demir yolları işletmesindeki hatlardan birini özelleştirme kararı alması üzerine makinistlerin başlattığı grev, ikinci haftasını doldurmak üzere.
Güney Kore yasalarına göre ulaşım alanında hizmet veren işçilerin yüzde 40’dan fazlasının grev yapması yasak. Makinistler, grev kararı almalarına rağmen metro, tren ve hızlı tren seferlerinde hafta başına kadar bir aksama olmamıştı. Yasal olarak grev yapamayan makinistlerin gece gündüz çalışmaları sebebiyle, Pazartesi gününden itibaren seferlerde azalma başladı. Şu an hali hazırda tren seferlerinde yüzde 20 azalma oldu. Verilen bilgiye göre, grevin devam etmesi halinde gelecek aydan sonra hem tren hem de metroların sefer sayılarında yüzde 40’lık düşüş olacak.
Hükümet geri adam atmazken, grev yapan sendikalara karşı atağa geçti. İddia edilenlerin aksine demir yolları işletmesinin özelleştirilmediğini söyleyen hükümet yetkilileri, sadece hep açık verilen bir hattın özelleştireleceğini duyurdu. Gereksiz bir sebeple greve gidildiğini ifade eden hükümet, söz konusu grevin hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü.
Makinistlerin grevi devam ederken, grev yapanlara karşı hukuki süreç başladı. Greve katılan tüm makinistlerin memuriyet seviyeleri iptal edilirken, grev kararı alan makinist sendikalarına savcılık baskın düzenledi. Yapılan baskından sonra grevde adı öne çıkan demir yolu işçilerinden 18’i emniyet tarafından göz altına alındı.

Reklamlar