İzmire Çağdaş Ulaşım Tramvay Yıllar Sonra Yeniden Geliyorİzmire Çağdaş Ulaşım Tramvay Yıllar Sonra Yeniden Geliyor :Ayrıca, ilk etapta Aliağa -Cumaovası Banliyö Sisteminin, Aliağa -Torbalı hattı olarak geliştirilmesi yanı sıra, uzun vadede de, kuzeyde Aliağa’da son bulan mevcut sistemin Ege’nin en büyük sanayi bölgesi olmaya aday ALOSB’yi (Aliağa Organize Sanayi Bölgesi) içine alarak, Ege’nin antik kenti Bergama’ya güneyde ise Selçuk’ a ulaşarak, Bergama – Selçuk bağlantısını oluşturacak şekilde geliştirilmesi ve sanayi, turizm alanlarının raylı sistemlerle birbirine bağlanması planlandı.
Çağdaş Ulaşım Tramvay, Yıllar Sonra Yeniden
Ulaşım Ana Planı kapsamında, İzmir Merkez kent alanında trafik yoğun ana arterlerde toplu ulaşımı sağlayan belediye otobüslerinin trafiğe yüklediği ağırlığının yok edilmesi amacıyla yüksek kapasiteli, hava kirliliği yaratmayan çağdaş tramvay sistemlerinin geliştirilmesi öngörüldü. Toplu ulaşımdaki yapısal dönüşümü tamamlama çalışmalarında son aşamaya gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte yıllar önce devreden çıkarılan tramvay sistemini, daha geniş ölçekli ve çok daha yüksek kalitede yeniden oluşturabilmek için harekete geçti.
Büyükşehir Belediyesi, İzmirliler’e “tramvay nostaljisi”ni yeniden yaşatacak. 5 farklı hatta işletilecek modern tramvaylar, kent içi ulaşımda “keyifli bir alternatif” olacak.
Bu amaçla, Alsancak- Fahrettin Altay arasında Konak Tramvayı, Salhane Banliyö istasyonu ile Bornova Merkez metro istasyonu arasında Bornova Tramvayı, Alaybey banliyö istasyonundan İzmir Doğal Yaşam Parkı arasında Karşıyaka Tramvayı, Buca da mevcut buca hattını içine alacak şekilde yoğun tarihsel yapıların bulunduğu dar alanlarda toplu taşımı gerçekleştirmek üzere Buca tramvayı ve son olarak Narlıdere Metro son istasyonu ile Urla Yüksek Teknoloji Enstitüsü arasında taşımacılık yapacak Urla Tramvayı planlandı. Bu koridorlarda yoğun taşımacılık yapan belediye otobüslerinin görevini artık modern tramvaylar yerine getirecek.
Güzergahlar
* İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje çalışmalarına göre, tramvay öncelikle Alsancak-F.Altay hattında, metro ile bütünleşmiş ve deniz ulaşımını tamamlayacak şekilde işleyecek ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı-kent merkezi trafiğini büyük oranda rahatlatacak.
* Tramvayların çalışacağı bir diğer hat ise Alaybey-Karşıyaka-Bostanlı-Doğal Yaşam Parkı güzergahından oluşacak. Bu hat Karşıyaka sahilinde toplu ulaşım ihtiyacını karşılamasının yanı sıra kuzey aksındaki rekreasyon kültür alanlarına erişimi kolaylaştıracak.
* Narlıdere-Urla hattı da, önümüzdeki dönem metroyla bütünleşecek bu tramvay hattının tamamlanmasıyla birlikte, İzmir’in Batı ve Doğu uçlarının birbirine bağlanması gerçekleştirilmiş olacak.
* Bornova’da Ozan Albay Caddesi – Haydar Aliyev Caddesi Kesişimi – Bornova Meydanı arasında projelendirilen tramvay hattı, ilçe trafiğini rahatlatacak.
* Buca içinde işleyecek ring tramvayları hattı da, önümüzdeki hizmet dönemi içinde çalışmaya başlayacak.
Tramvay hatlarının ucuz maliyetli ve hızlı yapılabilir olması ve metro sistemini tamamlayıcı işlevlerinin yanında, kent dokusuna uyumu açısından da günlük yaşama zenginlik katacak.
Izmire Cagdas Ulasim Tramvay Yillar Sonra Yeniden Geliyor

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.