Demiryollarında özelleştirme yok serbestleştirme varDemiryollarında özelleştirme yok serbestleştirme var :1950’den bu yana gerileyen TCDD, 2002’den bu yana zirveye oynuyor Özelleştirme yok serbestleştirme var TCDD 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur. Devlet Demiryollarının özelleşeceği iddialarını yalanladı. TCDD’de özelleştirme değil serbestleştirme yapılacağını belirten Çopur, altyapı, istasyonlar. arazı ve hatların kesinlikle TCDD’ye ait kalacağını ancak birçok yolcu ve yük taşıma şarketmın rekabet piyasasına gireceğim söyledi.
TCDD 6 Bölge Müdürü Mus tata Çopur. Ramazanoğlu Konağ ı’nda “Ülkemizde Demıryollan’nın Dünü Bugünü ve Yarını” başlıklı bir konferans verdi Çopur. Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan demir ağtann gelişimi hakkında detaylı bir sunum yaptı. Anadolu’nun demiryoluyla tanışıklığının 1856 yılında Osmanlı Padişahı Sultan Abdulmeat dönemine dayandığını belirten Çopur. 1923’te Cumhuriyetin kurulmasıyla sektörün altın çağını yaşadığını kaydetti.
1950’de ise ulaştırma politikalarının alternatif taşıma araçlarına yonelmesiyle TCDD aleyhinde işleyen bir süreç başladığını ifade eden Çopur. 2002 yılında tekrar yükselişe geçildiğine dikkat çekti. Çopurun yaptığı açıklamalara göre 1923 itibariyle 4559 kilometre olan demiryolu 1940’a kadar yapılan çalışmalarla 8837 kilometreye ulaştı 1950 yılından sonra durgunluk sürecine girilirken 2002 yılı sonrasında demiryollarına venlen önemin artırılmasıyla hat uzunluğu da 12 bin 730 kilometreye çıkarıldı.
Adana merkezli TCDD 6. Bölge nin Konya’dan başlayıp Nusaybin’den Sunye’ye uzanan 1400 kmlık bir hat olduğunu dile getiren Çopur, günümüzde Mersin ve İskenderun limanlarıyla çevredeki sınır kapılarının demiryolu ticaretine oldukça katkı sağladığını bildirdi Sunye’dekı iç karışıklıklar nedeniyle sınır ticaretinde gerileme olduğunu söyleyen Çopufun aktardığı bilgilere göre TCDD’nin 2013 yılında elde ettiği yük geliri 91 milyon 040 bin TL iken 31 milyon 589 TL yolcu geliri ve 20 bin 274 TL de faaliyet dışı gelir elde edildi.
27 çift trenle günlük 15 bin kişinin ulaşımını sağlayan Adana – Mersin hattına saatte 180 kilometre hız ile gidecek hızlı tren projelerinin olduğunu söyleyen Çopur. “Yeni bir hal üzerinden ihalesini yaptık. 2014le kesin ihalesi ve yer tespiti yapılacak. Bunların dışında Ankara’ya 3.5-4 saatte ulaşmamızı sağlayacak yem bağlantılar da kuracağız. Hedefimiz Mersın-Adana hattında günlük 75 bin yolcu taşımak* ifadelerini kullandı. Çopur, ayrıca hızlı trenlerin enerji maliyetlerinin de çok az olduğunu dile getirdi İstanbul’da yapımı tamamlanan Marmaray’ın güvenlik özelliklen hakkında da bilgi veren Çopur, istanbul’da 9 şiddetinde bir dep rem olsa en güvenli yerin Mar maray olacağını savundu Çopur. 2023’te en büyük hedeflerinin ise tamamı yerli üretim Milli Tren çalışmalarını tamamlamak olduğunu kaydetti.