Kadir Topbaş metrobüs ihalesi davasının duruşmasına yine katılmadıKadir Topbaş metrobüs ihalesi davasının duruşmasına yine katılmadı :İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yargılandığı metrobüs alım ihalesinde kamunun zarara uğratılmasına ilişkin davanın 3. duruşmasına da katılmadı. Önceki duruşmada hakimin, avukatına, “Müvekkiliniz neden duruşmalara gelmiyor? Biz kötü insanlar mıyız? Mahkeme kötü bir yer mi? Kılık kıyafetimiz de yerinde. Niye gelmiyor ki mahkemeye” diye sorduğu Topbaş, mazeret olarak işlerinin yoğunluğunu bildirdi. Davada ifadesi alınamayan tek sanık olarak Topbaş kaldı.
Şikayetçileri arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da yeraldığı “otobüs alım ihalesi” davasının 3. duruşması bugün görüldü. “Görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş duruşmaya yoğunluğunu gerekçe göstererek katılmadı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da aralarında bulunduğu 14 tutuksuz sanığın, 500 otobüs alımında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla açılan davanın 3. duruşması görüldü. Kadir Topbaş duruşmaya iş yoğunluğunu gerekçe göstererek katılmadı.
İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 27. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer 13 tutuksuz sanık katılmadı. Kadir Topbaş’ın avukatı Fahri Biçer ile diğer sanıkların avukatları Hüseyin Bodur ve Abdullah Buladı hazır bulunduğu duruşmaya CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Hakkı Sağlam müşteki sıfatıyla katıldı.
“Şikayetçiyim”
Mahkeme Hakimi Ahmet Torun, Kadir Topbaş adına çıkarılan davetiyenin tebliğ edildiğini açıkladı. Müşteki Hakkı Sağlam’ın kimlik tespitinin ardından ifadesi alındı. Sağlam, “Bu davadan yeni haberim oldu. Atılı suç ile ilgili soruşturma aşamasında dilekçe sunmuştum. Dilekçe içeriğini tekrar ederim.Yazılı beyanda bulunmak için süre isterim. Şikayetçiyim” dedi.
“Müvekkilim Topbaş, iş yoğunluğu nedeniyle duruşmaya gelememiştir”
Kadir Topbaş’ın avukatı Fahri Biçer, “Müşteki Hakkı Sağlam suçtan doğrudan zarar görmediğinden davaya katılma talebinin reddi talep ederim. Ayrıca müvekkilim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Müvekkilim Topbaş, iş yoğunluğu nedeniyle duruşmaya gelememiştir. Nisan ayı ya da sonraki bir ayda duruşma tarihinin verilmesi halinde müvekkilimi hazır edeceğim. Müvekkilimin mazeretli sayılmasını talep ederim” dedi.
Diğer bazı tutuksuz sanıkların avukatları Hüseyin Bodur ve Abdullah Buladı da, Hakkı Sağlam’ın suçtan doğrudan zarar görmediğini belirterek davaya katılma talebinin reddini istedi.
Kadir Topbaş’ın mazereti kabul edildi
Kadir Topbaş’ın mazeretinin kabulu ile duruşma gününün bildirilmesine karar veren Hakim Ahmet Torun, dava dosyasının bilirkişi heyetine tevdi edilerek atılı suçun niteliği ve toplanan delillere göre kişilerin ve kamunun uğradığı bir zarar olup olmadığı konusunda rapor düzenlenmesinin istenmesine hükmetti. Hakkı Sağlam’ın davaya katılma talebini yazılı beyanlarını verdikten sonra değerlendirilmesine kararlaştıran hakim duruşmayı 27 Mayıs’a erteledi.
Sanıkların 3 yıla kadir hapsi isteniyor
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da bulunduğu 14 sanık yer alırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte 4 kişi de müşteki sıfatıyla bulunuyor. İETT Genel Müdürlüğü’nün 2005 yılında açmış olduğu 500 otobüs alım ihalesinin usulsuz ve kanuna aykırı olarak yapıldığı iddia edilen iddianamede,tüm sanıklar hakkında ayrı ayrı “Görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.
Sadece Kadir Topbaş’ın ifadesi alınamadı
Davada yargılanan 13 sanığın dava kapsamında ifadesi alınırken, Kadir Topbaş’ın ifadesi duruşmaya katılmadığı için alınamadı. Topbaş’ın soruşturma aşamasında savcıya ifade verdiği öğrenildi.
Topbaş 4 Şubat’taki duruşmaya da katılmamıştı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanığın, metrobüs alımlarında “görevi kötüye kullandıkları” iddiasıyla açılan davanın önceki duruşması 4 Şubat’ta görülmüş, Topbaş yine iş yoğunluğu gerekçe göstererek duruşmaya katılmamıştı. Sanıkların gelmemesi nedeniyle hakim, Topbaş’ın avukatı Fahri Biçer’e, “Müvekkiliniz neden duruşmalara gelmiyor? Biz kötü insanlar mıyız? Mahkeme kötü bir yer mi? Kılık kıyafetimiz de yerinde. Niye gelmiyor ki mahkemeye” diye sormuştu.