Vali Savaş TRT Müzesi Vagonunda tarihe yolculuk yaptıVali Savaş TRT Müzesi Vagonunda tarihe yolculuk yaptı :Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğü’nün 50. yıl kutlamaları çerçevesinde ‘TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi’ olarak hazırlanan ‘TRT Müzesi Vagonu’nu ziyaret ederek tarihe yolculuk yaptı.
Makamında kendisini ziyaret eden TRT İzmir Bölge Müdürü Muharrem Acar ile birlikte Manisa Garında ziyaretçilerini ağırlayan Müze Vagon’u gezen Vali Savaş’a TCDD 3.Bölge Müdür Yardımcısı Muhsin Keçe de eşlik etti. Suat Yüksel’in rehberliğinde Müze Vagonu gezen Vali Savaş, ziyaret sonunda Müze Vagon Ziyaret Defterine duygularını yazdı.
TRT Kurumunun kuruluşunun 50.yılını birlikte kutlamaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Vali Savaş, “Türk toplumunu aydınlatmak, bilgilendirmek, toplumsal değerlerin kuşaklar arasında aktarımına yardımcı olmak ve eğlendirmek gibi pek çok fonksiyonu yıllarca yalnız başına icra eden bu değerli kurum, günümüzde de ilkeli ve belli amaçlardan, ilkelerden ödün vermeden yayın yapma özelliği ile diğer yayın kuruluşlarına örnek teşkil etmektedir. Nice başarılı yıllara ulaşmak dileği ile bugünlere ulaşmasında emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. TRT Müze Vagonunu Manisa’da ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Bu süreci Manisalı hemşerilerimize de yaşatmak diğer bir güzel düşünce. Bunun için de teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Savaş, ziyaret sonunda TRT Müzesi Vagonunu ziyaret amacıyla Fotoğrafçılık Hocası Veli Bozkaya eşliğinde Manisa’ya gelen Celal Bayar Üniversitesi Kula Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri ile de bir süre sohbet ederek günün anısına fotoğraf çektirdi.
TRT Müzesi Vagonu; Türkiye’nin ilk radyo yayınlarının başladığı 1927’den itibaren yayıncılık alanında gerçekleşen teknolojik gelişmelerden örnekler içeriyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kullandığı mikrofonun da aralarında bulunduğu, 1935’li yıllara ait mikrofonlar, kameralar, ses ve görüntü kaydeden cihazların bulunduğu yaklaşık 100 obje yer yer interaktif bir uygulamayla sergileniyor. TRT arşivlerinden seçilen 200’ün üstünde görüntü ve ses izlenip, dinlenebiliyor.
Vagon içinde yer alan radyo ve televizyon stüdyoları ile günümüzde sıklıkla kullanılan sanal stüdyo uygulamasının ilk örnekleri yer alıyor.
TCDD ile yapılan protokol çerçevesinde 31 Ocak 2014 Cuma günü Ankara Garı’ndan İzmir’e oradan da Denizli’ye geçen Müze Vagonun 3. Durağı olan Manisa Garında ziyaretçileri ile buluşan TRT Müzesi Vagonu’na Manisalılar da büyük ilgi gösterdi.
TRT Müzesi Vagonunun 20 İle yapacağı yolculuk 14 Mayıs’a kadar devam edecek.

 

Reklamlar