Başbakan’dan Güney Hizlı Tren Hattı ile ilgili açıklamaBaşbakan’dan Güney Hizlı Tren Hattı ile ilgili açıklama :Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Osmaniye mitinginde Konya’nın da bağlanacağı güney hızlı tren hattını kısa vadede tamamlayacaklarını açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Tayyip Erdoğan, “Ulaştırma ve haberleşmede 186 trilyon harcama yaptık. Eğitimde 274 trilyon harcama yaptık. Orman ve su işlerinde 218 trilyon harcama yaptık. Aile ve sosyal politikalarda 357 trilyon harcama yaptık. Toplu konutta 197 trilyon harcama yaptık. Sağlıkta 112 trilyon harcama yaptık. Enerjide 185 trilyon harcama yaptık” dedi.
Ak Parti’nin Osmaniye mitinginde Konya’nın da bağlanacağı güney hızlı tren hattı ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, Konya, Karaman, Ulukışla, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa hızlı tren hattını inşa etmek için kolları sıvadıklarını belirtti.
Erdoğan “2023’e kadar bu takvim içerisinde Karaman’dan başladık, bu tarafa doğru geliyor. Allah’ın izniyle kısa vadede güney hızlı tren hattını tamamlayıp, Osmaniye’yi yüksek hızlı tren ağına dahil ediyoruz. Osmaniye’nin doğuya giden demiryolu tabii 100 yıl öncenin şartlarında yapıldığı için trenler Nurdağı’nda rampadan çıkamıyordu. Fefzipaşa- Nurdağı arasındaki zaman kaybını, enerji kaybını, iş gücü kaybını, yük kaybını önlemek için Bahçe-Nurdağı varyantını yapıyoruz. İçinde 10 kilometre uzunluğunda, tek parça tünel var. Dağları deldik, dağları. İnanın biz gelene kadar Türkiye’de tünel sayısı, parmak sayılarını geçmezdi ama şimdi 100’e yakın tünel var. Biz Ferhat olduk, Ferhat. Siz de Şirin. Ferhat Şirin’e aşık oldu dağları deldi, biz de milletimize aşık olduk, dağlarımızı deliyoruz. Kah otomobiller geçiyor kah trenler geçiyor kah o tünellerden sular akıyor.