Hemzemin geçit bekçileri haftada 56 saat izinsiz çalışıyorlar

Hemzemin geçit bekçileri haftada 56 saat izinsiz çalışıyorlar : Mersin’de hemzemin geçitte 10 işçinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan tren kazasında, tüm fatura geçit bekçisi olarak çalışan taşeron işçiye kesildi. Gerekli tedbirleri almayarak kazaya davetiye çıkaran yetkililere ise yine dokunulmadı.
Kazanın ardından trenin iki makinisti ile bariyerleri zamanında indirmediği iddia edilen geçit bekçisi Erhan Kılıç gözaltına alınmış, makinistler serbest bırakılırken Erhan Kılıç tutuklanmıştı. Kazayla ilgili açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), geçit bekçisi olarak çalışan kişilerin hizmet alım yoluyla işe alındığına, TCDD personeli olmadıklarına, bu durumun kazalara davetiye çıkardığına dikkat çekmişti.
BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, geçit bekçisi olarak çalıştırılan bu taşeron işçilerin çalışma koşullarını gazetemize anlattı.
HAFTADA 7 GÜN ÇALIŞIYORLAR
Özkan’ın verdiği bilgilere göre, taşerona bağlı çalışan bu işçilerin haftalık çalışma saatleri 56 saati buluyor. Haftalık izin dahi kullanamıyor, asgari ücretle çalışıyorlar. Her yıl sözleşmeleri yeniliyor, SGK kayıtlarında girdi-çıktı yapılıyor. Bu nedenle tazminat alamıyor, emekli olamıyorlar. İzin istediklerinde ‘eleman yok’ denilerek izin kullanmalarına izin verilmiyor. Bu nedenle izne ihtiyaç duyan arkadaşlarını idare etmek için diğer bekçiler, 24 saat nöbet tutuyorlar.
İşçiler her hafta zorunlu olarak fazla mesai yapıyor, ancak fazla mesai ücreti almıyorlar. Yemek parası da verilmiyor. Yalnızca ayda 100 TL gibi bir dolmuş parası alıyorlar. Yıl sonunda sözleşmeleri feshedildiğinde, yasal zorunluluk olduğu için taşeron firmanın hesaplarına yatırdığı kıdem tazminatını bankadan çekip yine firmaya getiriyorlar. Hatta bankada taşeron firma yetkilileri bekliyor bu parayı geri almak için. Tüm bunlara seslerini çıkaramıyorlar, çünkü hiçbir iş güvenceleri yok.
‘ASIL SORUMLULAR YARGILANSIN’
Özkan şöyle diyor: “8 yıl öncesine kadar TCDD’nin kadrolu çalışanları bu işi yapıyordu. Sonra hizmet alım yoluyla eleman alınmaya başlandı ve durum bu hale geldi. Bu işçiler çok kötü şartlarda çalışıyorlar ve demiryolu işçisi değiller. Biz bu konuda ve hemzemin geçitler konusunda TCDD’yi ve yetkilileri defalarca uyardık. Ancak her zamanki gibi ihale, bu uyarılara kulaklarını tıkayan ve kazanın asıl sorumluları olan yetkililere değil, bir taşeron işçiye kaldı.”
‘GEÇİT GÜVENLİĞİ YOK’
Kaza yapan trenin makinistlerinden BTS Adana Servis Depo Baştemsilcisi Hüseyin Erdem de, kazanın tüm sorumluluğunun tek bir işçiye yıkılamayacağını vurguladı. Erdem, “Her kazada ya makinist ya şoför ya bekçi suçlu ilan edilir ve olay kapatılır. Halbuki burada yapısal bir sorun var. Demiryolları ile karayollarının tamamen ayrılması gerekir. Geçit güvenliği alınmadığı sürece bu kazalar devam eder” dedi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar