Hicaz demiryolu Adana için satılacak bir hikayedirHicaz demiryolu Adana için satılacak bir hikayedir :Sirkeli’de yer alan Hicaz demiryolunun Adana için satılacak bir hikaye olduğu bildirildi.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Adana Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Adana Bölgesel Turist Rehberler Odası (ADRO) tarafından Antik kentlere gezi düzenlendi. Zurich Bern Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mirko Novak, Kilikya bölgesinde yer alan Kozan Anavarza Antik Kenti, Ceyhan Yılankale, Sirkeli Höyüğü ve Karataş’taki Magarsus Antik Kenti’ni rehberler ve bir grup Olgunlaşma Enstitüsü öğrencileri ile gezdi.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Kurtgöz, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Bozkurt , ADRO yönetim kurulu üyeleri Gülcan Akdoğan ve Ümit Altunkol’un da katıldığı gezide Prof. Dr. Novak, katılımcılara Sirkeli Höyüğü ve Antik kentler hakkında bilgi aktardı.

Sirkeli’de mevcut tren istasyonunda 4 adet vagon bulunduğunu ve yöreden geçen Hicaz demiryolunun aynı zamanda Almanlar için Alman mühendislerinin çalışmasından dolayı önemli olduğunu anlatan Novak, ‘’Hicaz demiryolu Almanların yanı sıra İngilizler için de Agahta Christie’nin romanında cinayetlerin gerçekleştirdiği yer olması nedeniyle çok önemli. Bunlardan dolayı Hicaz demiryolu Adana için satılacak bir hikayedir. Lawrence’nin ajanlık, tarihte de ilk Osmanlı-Alman işbirliği ile yapılan demiryolu olmasından dolayı Alman imparatorluğu sırf bunun için bölgeye geldi.’’ dedi.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.