Samsun Ekonomisi Atağa HazırlanıyorSamsun Ekonomisi Atağa Hazırlanıyor :Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sanayi ve lojistik projelerini hazırladı.

Toybelen mevkisinde belirlenen 5 bin 500 dönümlük alanın imar planı ve parselizasyonunun tamamlandığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, alt yapı ve yol projelerinin ise bitme noktasına geldiğini söyledi. Başkan Yılmaz, Karadeniz’in en modern sanayi ve lojistik tesislerinin yer alacağı bu alanda alt yapının tamamlanmasından sonra Türkiye ve Karadeniz’e hizmet verebilecek yeni istihdam imkanlarının sağlanacağına inandıklarını kaydetti.

Başkan Yılmaz, bunun yanında şehir merkezine sıkışmış, toptan kunduracılar, matbaacılar, keresteciler, toptan kırtasiyeciler, sobacılar, toptan manifaturacılar gibi hafif sanayi erbabı ve işletmelerini rahatlatacak bir proje de hazırladıklarını ifade ederek, “Proje kapsamında bu işletmeler, yine Toybelen mevkisinde belirlenen 480 bin metrekarelik bir sanayi alanına taşınacak. Bununla hem şehir içinde yaşanan taşıt trafiği ve keşmeşe rahatlayacak hem de hafif sanayi erbabı ve işletmeler daha modern ve alt yapısı eksiksiz bir alanda gelişip büyüyebilecekler. Bu sayede yeni iş kapıları ve istidam sağlanacak” dedi. Proje kapsamında, Büyükşehir Belediyesi, yeni sanayi bölgesinin tüm planlama ile alt ve üst yapısını kendisi yapmayı planlıyor.

“LOJİSTİK KÖY PROJESİ REKABETİ ARTIRACAK”

Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik Mahallesi’nde hayat bulacak olan Samsun Lojistik Köy’ün, kenti bölgenin lojistik merkezi haline getireceğini de kaydeden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “45 milyon avro bütçesi ile tır parkı, konteyner parkı, demiryolu hattı ve müştemilatı, kamu ve sosyal tesis alanları, depolar, perakende akaryakıt satış istasyonu ve gerekli diğer yapılar ile merkez içi yollar ve yeşil alanlardan oluşan alt yapının tümünün finanse edilmesi sağlanacak. Kiralık prefabrik depoların da yer aldığı Samsun Lojistik Köy projesinde talep eden işletmeler depo inşa edebilecek. Sonuç olarak, bu proje, bölgedeki Türk KOBİ’lerinin de katma değerlerini ve dağıtım sektöründeki teknoloji temellerini güçlendirerek rekabet edebilirliğini artırmalarına katkı sağlayacak. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Ticaret Odamız ve bizim de çok önemsediğimiz bu proje Samsun’umuza büyük katma değer kazandıracak” dedi.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.