Türk tersaneleri kapasiteyi 8’e katladıTürk tersaneleri kapasiteyi 8’e katladı :Son 10 yılda üretim kapasitesini 8’e katlayan, Türk tersaneleri, sektörü daha ileri taşıyacak farklı projeler gerçekleştirmek istiyor.

Türk tersaneleri gözünü yeni projelere çevirdi.

Özel amaçlı gemi inşasında anahtar teslim projeler yapan ve bu alanda dünya devleri ile yarışan sektör, artık farklı projelerde de söz sahibi olmaya başlıyor. İzmit Köprüsü ve 3. Köprü’nün çelik konstrüksiyon işlerini alan tersaneler, balık çiftlikleri de yapmaya başladı.

Rüzgar enerji projelerinden iş almak için de görüşmelere başlayan tersanelerin bir kısmı ise 3. Havalimanı projesinin çelik konstrüksiyon işini almak için hazırlık yapıyor. Kanal İstanbul, Karadeniz’de petrol arama projeleri de sektörün gündeminde. Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Kıran, “Gemi inşa sektöründeki çelik konstrüksiyon çok komplike bir iş. Dolayısıyla 3. Havalimanı gibi projelerin çelik konstrüksiyon işlerini biz çok kolaylıkla yapabiliriz” dedi.

YABANCILAR İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYOR

Türk tersanelerinin artık Türkiye’deki farklı projelerde de yer alamaya başladığına dikkat çeken Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği GİSBİR Başkanı Murat Kıran, “İzmit Köprüsü ve 3. Köprü’nün tüm çelik konstrüksiyon işlerini tersanelerimiz üstlendi. Balık çiftliği yapan üyelerimiz var. Rüzgar enerji projelerine hizmet etmek için görüşmelere başlayan firmalarımız var” diye konuştu.

Sektörün 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi projelerde de söz sahibi olmak istediğini belirten Kıran şöyle konuştu: “3. Havalimanı projesinin işleri için ihaleye hazırlanıyoruz. Gemi işinde yapılan çelik konstrüksiyon işi orada yapılanlardan çok daha komplike. Dolayısıyla tersaneler bu işi çok kolay yapabilir. Kanal İstanbul projesi de bize çok iş sağlayabilir. Gemi inşa için çok özel projeler olacak orada. Hatta o konuda dünyanın ileri gelen dredger (kazıcı, delici gemi) firmalarından bizimle görüşmeye gelen firmalar var. Burada çok iş olduğunu biliyorlar ve işbirliği yapmak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.