Yeni teleferik Uludağ’ı yeniden cazibe merkezi yapacakYeni teleferik Uludağ’ı yeniden cazibe merkezi yapacak:Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’ı yeniden cazibe merkezi haline getirmek amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni teleferik projesinde sona gelindi. Yeni teleferik hattı ile yolcu ve kabin kapasitesi 12 kat artıyor.

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’ı yeniden cazibe merkezi haline getirmek amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni teleferik projesinde sona gelindi. Yeni teleferik hattı ile yolcu ve kabin kapasitesi 12 kat artıyor.

1 SAATTE BİN 800 KİŞİ TAŞINACAK
1955 yılında projelendirilen ve 1963 yılında çalışmaya başlayan teleferik, proje kapsamında baştan sona modernize edilerek Oteller Bölgesi’ne ulaşacak. Toplam 8,84 kilometreyle dünyanın en uzun hatlı teleferiği olacak projede, halen çalışmakta olan Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonlarına Oteller Bölgesi istasyonu da eklenecek. Tüm hattın yenilenmesinin ardından 8′er kişi kapasiteli 175 gondol tipi kabinle, sıra bekleme derdi de ortadan kalkacak. Saatlik yolcu taşıma kapasitesi yeni projeyle bin 800 kişiye çıkarılırken, aile kabinlerinin yanında VIP kabinler de devreye alınacak.

22 DAKİKADA ULUDAĞ’A ULAŞIM
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Daha seri üretim gerçekleşiyor ve zamandan kazanıyoruz. Yeni teleferiğimizle kapasite 12 kat artacak ve 22 dakikada merkezden Oteller Bölgesi’ne ulaşmak mümkün olacak. Böylece sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da Uludağ’daki otellerin yatak kapasitesini kullanmış olabileceğiz. Sıra bekleme derdinin de sona ereceği yeni teleferiğin Bursa turizmine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

TELEFERİK NE ZAMAN SEFERLERE BAŞLAYACAK?
Çalışmalarda sona gelinen Yeni Teleferik Projesi’nin Mayıs ayı içerisinde hizmete gireceği öğrenildi. Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katılması beklenirken, proje ile Uludağ yaz turizmi de hareketlenecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 50 yıl sonra yenilenen teleferik hattında, ağırlığı 4,5 tonu bulan direk ve malzemeler helikopterle taşınarak havadan monte edilmişti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.