Binali Yıldırım gitti tren ve karayolunda ulaşım çöktüBinali Yıldırım gitti tren ve karayolunda ulaşım çöktü :81 gün boyunca kapalı kalacak Gebze ile İzmit ara- sındaki yolun faturası vatandaşa kesildi. Kuyruklarda hem vakit hem de para kaybı yaşanırken, hızlı tren çalışmaları gerekçesiyle kapalı olan tren yollarından akabinde Anadolu’ya geçiş için elde 1 tek D-100 karayolu kaldı.

beş Mayıs’ta başlayan ve 24 Temmuz’a kadar sürecek Gebze Kavşağı ile İzmit Doğu Kavşağı arasında yapılan bakım çalışması gerekçesiyle araçların esasen tam kapasite ile çalışmakta olan D-100 karayoluna yönlendirilmesi trafik keşmekeşini daha da arttırdı. Yollarda uzun kuyruklar oluşurken, söz konusu hat üzerinde trafikte bekleme zamanı iki – üç saati geçti. Hızlı tren yapım çalışmaları gerekçesiyle İstanbul’dan Anadolu’ya geçişi sağlayan alternatif güzergah tren yolunun da kapalı olmasının olağan trafiği daha da yoğunlaştırdığına tüm dikkatleri üzerinde toplayan sorumlular , bakımın gün boyu yapılması yerine sadece geceleri çalışılması gerekmekde olduğunu idda etti .

20 BİN TIR GEÇİYOR

Bakım için kapatılan yol milyonlarca kişiyi etkilerken, nakliyecilik ve otobüsçülük firmaları da mağdurlar arasında katıldı . Avrupa ve Anadolu arasında bağlantı noktası konumunda olan güzergahın kapalı olmasının hem vakit hem de para kaybına yol açtığını açıklayan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı, şirketlerin minimum stokla çalıştığını, bu durumda geç kalacak her ürününün çok büyük sıkıntı yaratcağını ifade etti . Bahsi geçen hat üzerinden günde üç bin uluslararası, yekünde da 20 bin tırın geçtiğini dile getiren Nuhoğlu, evvelki çalışmalar gibi gece 11 ve sabah altı arası yolun kapatılmasının çok fazla daha mantığa uygun olacağını belirtti . Avrupa’dan gelen malların Anadolu’ya taşınması hususunda çok büyük sıkıntı yaşadıklarının altını önemle çizen Nuhoğlu, “Avrupalı şoförlerin günlük sekiz saat faaliyet hakkı yer alıyor . Araçlarda bulunan takometrelerle faaliyet saatleri inceleniyor. Trafikte iki saat bekleseler bile çalışmış gibi görünüyorlar. O yüzden sekiz saat dolunca dinlenmek zorundalar. Bu da taşıdıkları ürünlerin gecikmesine neden oluyor” diye belirtti .

ETKİ ALANI GENİŞ

Bir TIR’ın 1 saat trafikte beklemesinin maliyetinin 20 € olduğunu kaydeden Nuhoğlu, “Toplam 20 bin aracın geçtiğini düşünürsek, iki saatlik beklemenin toplam maliyeti 800 bin € ’yu buluyor. 81 günlük kapalı yolun kaybı ise 65 milyon € ’yu buluyor. Yurtiçinde taşımacılık yapan irili ufaklı birden fazla tır bu durumdan etkilenecek. Geciken ürünlerde olacağı için burada da kayıp çok büyük olacak. Etki alanı çok fazla geniş” diye belirtti .

Günde 1000 otobüs geçiş yapmaktadır

FATİH Sultan Mehmet Köprüsü’nde geçtiğimiz senelerde gercekleşen bakım çalışmasında olduğu gibi bu çalışmanın da uzun bekleme saatleri oluşturacağına tüm dikkatleri üzerinde toplayan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mehmet Erdoğan, “Şirketler dört – beş saat gecikmeler yaşıyor. Bu da ek maliyetler oluşturuyor. İstanbul’dan çıkış yapan 1500 aracın 1000 tanesi bu güzergahı kullanıyor. Beklemeden binaen kullanılan mazot 1 Oldukca artıyor. Örneğin istanbul’dan Başkent Ankara ’ya gidecek 1 otobüs 500 liralık mazot kullanıyorsa, bu beklemeden binaen 100 liralık daha mazot harcıyor” diye belirtti .

81 GÜN KAPALI

KOCAELİ’nin Gebze ile Körfez ilçeleri arasında TEM yolunun Başkent Ankara yönü, viyadüklerin üstyapı izolasyon çalışmaları dolayısıyla pazartesi sabaha karşı saat 03.00’ten bu yana ulaşıma kapatıldı. Bu kısımda ulaşım 24 Temmuz’a kadar D-100 karayolundan sağlanacak. TEM yolu Başkent Ankara yönü, Gebze gişelerinden bu yana ulaşıma kapanmasıyla beraber daha ilk günden felç oldu. Sürücüler, İstanbul yönünden Gebze’ye doğru geldiklerinde TEM turnikelerinden D-100 karayoluna yönlendiriliyor. Karayolları ekipleri 81 gün boyunca 24 saat aralıksız çalışarak çalışmalarını tamamlayacak. Çalışmalar, 28 Temmuz’da başlayacak olan Ramazan Bayramı öncesi karayollarında başlayacak olan yoğunluk da dikkate alınarak 24 Temmuz’da tamamlanmasına göre planlandı.

beş saatte İzmit hayal

DAHA ilk günden çok büyük sıkıntı yaşamını sürdüren ve beş saatte İzmit’e ulaşamadıklarını açıklayan şöförler telefonlara sarılarak Karayolları ve Bölge Trafik telefonlarını kilitledi. Gazete ve televizyonları da arayan şöförler , aynı sıkıntının aylarca süreceğini ve 1 çözüm olmadığını takdirde İstanbul’dan İzmit’e şayet beş saatte ulaşılabileceğini endişesini yaşadıklarını belirttiler.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.