Hırsızlar YHT hattında kabloları rahatlıkla nasıl kesebiliyorHırsızlar YHT hattında kabloları rahatlıkla nasıl kesebiliyor:YHT hattında hırsızların ‘kabloları nasıl rahatlıkla kesebiliyorlar’ sorusunun cevabı bulundu.

Sabotajcılar elektriklerin ne zaman kesileceğini biliyor ve buna göre hareket ediyor. Bu da ‘içeriden’ desteği akıllara getiriyor.

ELEKTİRİKLER KESİLDİĞİ ANDA

İstanbul’un fethinin yıl dönümü olan 29 Mayıs’ta sefere başlaması planlanan Yüksek Hızlı Trene (YHT) son iki hafta içinde 200’ün üzerinde sabotaj yapılması “Hırsızlar kabloları rahatlıkla nasıl kesebiliyor” sorusunu akıllara getirdi. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine göre sabotajcılar ‘yabancı’ değil. Zira bütün hırsızlık vakaları, sistemin kontrolü için elektrikler kesildiği anda gerçekleşti. Yani sabotajları yapanlar, YHT’nin çalışma prensiplerini çok iyi biliyor. Bu da içeriden ve dışarıdan aynı anda düğmeye basıldığı şüphesini güçlendirdi. Peki trenler yolcu taşmaya başladığında da aynı problem yaşanacak mı? Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine göre böyle bir sıkıntı olmayacak. Sistemin tam olarak devreye girmesiyle bu tür girişimler anında tespit edilecek. Ayrıca halen Ankara-Eskişehir hattında görevli 4 mobil ekibe, Eskişehir-İstanbul seferleriyle 4 ekip daha eklenecek ve söz konusu 8 mobil ekip hat boyunca vardiyalı güvenlik kontrolü yapacak.

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.