Hızlı Tren ile İstanbul Eskişehir’in banliyösü olacakHızlı Tren ile İstanbul Eskişehir’in banliyösü olacak :Bilindiği gibi ilk Yüksek Hızlı Tren Ankara – Eskişehir arasında inşa edilmişti. Sonra da Ankara – Konya arasında bu çağdaş nimet uygulandı. 5 senedir Eskişehir – İstanbul hattı inşa ediliyor. Geçtiğimiz Cumhuriyet bayramında işletmeye alınacaktı. Bu kesimde arazinin çok engebeli olması dolayısıyla altyapı inşaasında zorluklar ve engeller çıktı. Gecikme oldu.

Ulaştırma Bakanımızın kısa bir süre önce yaptığı açıklama ile inşaatı biten ve yaklaşık iki aydır dememe seferleri yapılan bu yol kesiminde bir kaç gün diyebileceğimiz kısa süre sonra işletmeye alınacağı müjdesi verildi.

Ankara – Eskişehir arası eskiden ekspres trenleri ile 4 saatte alınıyordu. Sonra alınan tedbirler ve yolda yapılan iyileştirmeler sonucu, hızlı tren öncesi son 10 senede iki buçuk satte inmişti. Hızlı trenle beraber 5-6 senedir bu seyahat süresi bir buçuk saate indi. Vee, Eskişehir Ankara’nın banliyösü haline geldi.

Eskişehir – Ankara arasında günde günde karşılıklı 10 sefer yapılıyor. Sabah treni ile Ankara’ya gidiyorsunuz. Bir buçuk saatte oradasınız, işinizi görüp, geziyor ve akşama doğru veya akşam saatlerinde Eskişehir’e dönüyorsunuz. Aynı şey, Ankara – Eskişehir arasında’da geçerli.

Yüksek Hızlı Tren ( YHT ) imkanı Ankara – Konya ve Eskişehir – Konya arasında da 3 senedir gerçekleşti. Ankara’dan veya Eskişehir’den Konya’ya 2 saatte gidip, iki saatte dönüyorsunuz.

Şimdi sıra Eskişehir – İstanbul arasında:
Eskişehirliler olarak bir kaç gün sonra başlayacak YHT ile İstanbul seyahatlerini heyecanla bekliyoruz. Kısmet olursa, sabah ilk trenlerle İstanul’a gideceğiz. Gün boyu gezeceğiz, ve şehrimize döneceğiz. İstanbul’da geceleme zorunluluğu olmadan, işlerimizi göreceğiz, gezeceğiz, dönececeğiz. Tabii ki İstanbul’u gezme deyince olay bir veya birkaç günde olacak, tamamlanacak iş değil. Sonraki günlerde dinlenip dinlenip geziye devam…

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.