TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi Vagonu Sakarya’daTRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi Vagonu Sakarya’da :Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğünün 50| yıl kutlamaları kapsamında hazırlanan TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi Vagonu, Adapazarı Tren Garı’nda tarih meraklılarının ziyaretine açıldı.

Müze sorumlusu İskender Özbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzede 1927’den beri radyo ve televizyon yayıncılığında kullanılan teknik malzemelerin bulunduğunu söyledi.

Ankara’daki yerleşik müzenin ilgi görmesinden sonra müze vagon fikrinin doğduğunu belirten Özbay, müze vagonun 20 ili ziyaret edeceğini, son durağın ise Edirne olacağını dile getirdi.

Müzenin öncelikli amacının radyo ve televizyon yanıcılığı alanında eğitim gören öğrencilere sistemin işleyişi hakkında bilgi vermek olduğuna dikkati çeken Özbay, şunları kaydetti:

“Müzemizde taş plaklardan günümüz teknolojisi tablet bilgisayarlara kadar yayıncılıkta kullanılan çeşitli elektronik malzemeler mevcut. Bu malzemelerin neredeyse tamamı kurumumuz çalışanları tarafından kullanıldı. Sadece geçmiş dönemdeki yayıncılık ve teknik malzemeleri değil, günümüz teknolojisinin ürünü 3D yayıncılığın nasıl yapıldığını da vatandaşlarımıza gösteriyoruz. Müzemiz oldukça ilgi görüyor.”

Atatürk’ün 10| Yıl Nutku’nu okurken kullandığı mikrofonun da bulunduğu müze vagon, yarın kentten ayrılacak.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.