ESHOT ‘un ulaşımda yaptığı değişiklik önce vatandaşlara sorulmalıydıESHOT ‘un ulaşımda yaptığı değişiklik önce vatandaşlara sorulmalıydı :ESHOT’un ulaşımı baştan sona yenileyen radikal kararını İzmmirlilere sorduk, “Ulaşımda 3-4 vesait kullanmak istemiyoruz, yolculuk süresi ’90 dakika’ sistemini aşacaktır” yanıtını aldık

ESHOT’un ulaşımı baştan sona yenileyen radikal kararını İzmmirlilere sorduk, “Ulaşımda 3-4 vesait kullanmak istemiyoruz, yolculuk süresi ’90 dakika’ sistemini aşacaktır” yanıtını aldık

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, İzmir’in şehiriçi toplu ulaşımında, 29 Haziran Pazar gününden itibaren yeni bir dönemin altına imza atmaya hazırlanıyor. Ring seferlerinin artacağı yeni sistemle şehir merkezindeki otobüs sayısının azaltılması hedefleniyor. Eski sistemde 06.00-09.00 saatleri arasında merkeze 89 hatla bin 212 kez sefer yapılıyordu. Bu rakam, gün boyu 4 bin 16’ya ulaşıyordu. Yeni sistemle bir dakikada geçen araç sayısı Şair Eşref Bulvarı’nda yüzde 72, Fevzipaşa Bulvarı’nda yüzde 35, Gazi Bulvarı’nda yüzde 56 oranında azalacak. İzmirlilerin alışkanlıklarını baştan sona değiştirecek sistemin Bostanlı ve Karşıyaka iskeleleri, Egekent, Evka-3, Kemer, Şirinyer, Tınaztepe, Fahrettin Altay ve Sarnıç aktarma merkezleri, Gaziemir Semt Garajı, Bornova, Üçyol ve Halkapınar metro istasyonları ana aktarma merkezleri olacak. Projenin hayata geçmesine sayılı günler kala duraklarda İzmir halkının konuyla ilgili görüşlerini aldık. Birçok İzmirli, alınan bu radikal kararın ulaşımda sıkıntı yaratacağını ve vatandaşı mağdur edeceğini belirtti. Yeni sistemin ulaşımda ciddi sıkıntılara neden olabileceğini belirten vatandaşlar sürekli aktarma yapmaktan ve tek vesait döneminin bitecek olmasından dolayı yaşayacaklarını sıkıntıların büyük olacağı görüşünde birleşti.

İZMİRLİLER YENİ SİSTEM İÇİN NE DEDİ?

Mehmet Ural: Alınan bu radikal kararın İzmir ulaşımında kargaşa yaratacağını düşünüyorum. Yıllardır kullandığımız ve alıştığımız otobüs seferlerinin kaldırılmasına bir anlam veremiyorum.”

Emine Barış: Yeni düzenleme ile yolcuları Metro ve İzban’a yönlendirerek trafik sıkışıklığını azaltmak hedefleniyor. Ancak bu durumda sürekli aktarma yapmak durumunda kalacağız. Böylece aktarma istasyonlarında çok yoğunluk olacak.

Ali Eren: Metro ve İzban istasyonlarına uzak bir yerde oturuyorum. Bir yerden bir yere gitmek için sürekli aktarma yapmak zorunda kalacağım. Ulaşımda tek vesait kullanmayı tercih ederim.

Ercan Türk: Pazartesi’den itibaren trafik sorunu azalabilir ancak uygulama vatandaşın mağdur olmayacağı şekilde düzenlenmelidir. Bunun için belirli bir bölgede pilot uygulama yapılabilirdi. Sonuçta Metro tüm İzmir’i dolaşmıyor.

Muzaffer Sayer: İzban ve Metro’yu kullanan zaten kullanıyor. Bu durumda o hatlarda yoğunluk olacak. Metro ve İzban’ın yeni istasyonları açılmadan bu uygulamanın başlamasının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Nurtaç Ayarcı: İzmir’de böyle bir uygulamaya gerek yoktu. Zaten trafik diğer kentlere göre çok sıkışık değil. Gümüşpala’da oturuyorum. Artık Basmane’ye tek vesait gelemeyeceğim. Uygulamanın tepeden inme geldiğini düşünüyorum.

Nalan Kılıç: Eşrefpaşa’da yaşıyorum. Zaten işe gitmek için iki vesait yapıyordum. Yeni uygulama ile 4 vesait yapmak zorunda kalacağım. Ayrıca 90 dakika içerisinde aktarma yapamazsam tekrar ücret ödemek durumundayım. Bu konu yolcuları mağdur edebilir.

Hasan Ortak: Bizler yaşlı insanlarız. Bir takım alışkanlıklarımız var. Her zaman kullandığımız otobüsler kaldırılmamalı. Sürekli aktarmak bizim gibi insanlar için çok zor olacaktır.

Tolga Irmak: Bayraklı’da oturuyorum. Öğrenciyim. Özellikle kış aylarında aktarma istasyonlarında çok yoğunluk olacağını düşünüyorum. Uygulama okullara ulaşımı zorlaştırmamalı, kolaylaştırmalıdır.

Tuğçe Kenar: Bornova’da oturuyorum. 9 Eylül Üniversitesi’nde okuyorum. 515 numaralı otobüsün kalkmasıyla 3 vesait yaparak okula gideceğim. Bu çok büyük zaman kaybına neden olacak. Otobüsümüzün kaldırılmasını istemiyorum.”

Egehan Akar: Uygulama başlamadan bir şey söylemek güç. Ancak trafik sıkışıklığının ciddi anlamda azalacağını düşünüyorum. Belirli bir bölgeye pilot uygulama yapılarak proje hayata geçseydi daha iyi olurdu. Bekleyip göreceğiz.

Habibe Kan: Metro ve İzban tüm İzmir’i dolaşmıyor. Ulaşımda birkaç ring seferine bel bağlanırsa otobüslerde ve aktarma merkezlerinde yoğunluk olur. Ayrıca otobandan giden ve trafiği aksatmayan hatların iptal edilmemesi gerekiyor.

Fatih Turgut: Ulaşımda düzenlemeler engelli, yaşlı ve hamile insanlarımızı düşünerek yapılmalıdır. Bu uygulama yolcuları sürekli aktarma yapmak durumunda bırakıyor. Yaşlı, engelli ve hamilelerin mağdur edilmemesi gerekiyor.

En az 2 vasıta değiştireceğiz

İzmir’de vatandaşların ulaşım alışkanlıklarını baştan sona değiştirecek olan sistemin ayrıntıları “www.eshot.gov.tr” adresinde yayımlanmaya başladı. Merkezde egzoz gazı oranının düşmesi, hava, gürültü ve görüntü kirliliğinin azaltılması gibi artıları olacak proje, İzmir’de tek araç ile ulaşıma son nokta koyacak. Birçok ilçede artık vatandaşlar gündüz işlerine akşam ise evlerine “Aktarmasız” ulaşamayacak. Sistem içerisinde ’90 dakika’nın, aktarma sayısının fazlalığı nedeniyle işe yarayıp yaramayacağı bilinmiyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.