Eskişehirde tramvay hatları esnafı da, emlak piyasasını da hareketlendirdiEskişehirde tramvay hatları esnafı da, emlak piyasasını da hareketlendirdi :Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistem İşletmesi (ESTRAM)’ın yaptığı çalışmalar ve eklenen yeni hatlarla birlikte tramvay ağı büyükken, bu durumun hem bölgedeki esnafı, hem de emlak piyasasını olumlu etkilediği bildirildi.

Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı ve Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gazi Çelik, hizmete giren yeni tramvay hatlarının esnafların yanı sıra emlak piyasasını da etkilediğini belirtti. Eskişehir tramvay hattının birçok şehre örnek olduğunu ve tramvayın ulaştığı güzergâhlarda imkânları da değiştirdiğini belirten Gazi Çelik, “Artık Eskişehir halkı da, biz de tramvaya alıştık. Tramvayın çağdaş yaşamı kolaylaştıran bir araç olduğunu düşünüyorum. Malumunuz şehrimiz yaşanabilir kentler arasında ikinci oldu. Bu derecede tramvayın da katkısı olduğu kanaatindeyim. Önümüzdeki dönemlerde dört mahalleye kadar uzanan tramvay hatları oldu. Bu hatların başında; Çamlıca-Batıkent hattı, Emek 71 Evler hatları geliyor. Yeni açılan tramvay hattı nereden geçerse geçsin ulaştığı noktalardaki her şeyde değer üstüne değer katıyor. Buralardaki esnafın da işlerinin artmasına sebep oluyor. Öte yandan tramvay kullanımı; hem hesaplı oluşu hem de ekolojik dengeyi gözeten çevreci bir yatırım oluşuyla da önemli bir yer tutuyor“ şeklinde konuştu.

Toplu taşımada tramvay kullanımının Eskişehir’e yakışır bir yatırım olduğunu kaydeden Çelik, “Eklenen yeni hatlarla birlikte tramvay ağı, kentteki gayrimenkuller üzerinde yüzde 50, hatta yer yer yüzde 60 gibi bir katma değer sağlıyor” dedi.
Tramvayın hizmet kalitesini de olumlu bir biçimde etkilediğini, ancak bu artışlara rağmen öğrenci potansiyelini de hep göz önünde tuttuklarını belirten Gazi Çelik, “Öğrencilerimize yönelik her türlü desteği ve kolaylığı sağlamaya özen gösteriyoruz. İmkânlar açısından da öğrencilerimize sadece emlak konusunda değil her konuda esnafımızın ve halkımızın desteği sürüyor. Kent halkı ve esnafımız öğrencilerimizle iç içe yaşıyorlar. Bizler de bu iç içeliğin bitmemesi ve sürüp gitmesi için gayret gösteriyoruz. Eskişehir’in daima bir öğrenci kenti olarak anılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.