İlk Yerli Trobeylüs Yeniden Ulaşımda (Foto Galeri)İlk Yerli Trobeylüs Yeniden Ulaşımda :1968 yılında üretilen ilk yerli troleybüs, İstanbul’da yeniden tesis edilerek sefere başladı.

Bir kaç İETT personelinin üstün gayretleri ile ve kısıtlı imkânlarla 1968 yılında üretilen ilk yerli troleybüsü “Tosun”, elde kalan fotoğraflarından faydalanılarak yeniden tesis edildi. Tosun, 1960’lı yılların hatıralarını canlandırmak üzere, Edirnekapı-Taksim hattında 87 sefer sayısıyla hizmet vermeye başladı.

Tosun’un tarihi geçmişi

Fransa’dan 1955 yılından satın alınan ancak toplu taşımaya uygun olmaması servisten çekilmiş. Özel idare bünyesinde özel amaçlı taşıtlar olarak kullanılmış.

İETT’nin bir kaç personelinin kendi imkânlarıyla aylar süren çalışmaları sonucunda 1968’de troleybüse çevrilmiş. Troleybüse çevrilen bu araca “Tosun” adı verilmiş.

İlk yerli troleybüsü “Tosun” 1968 yılının sonlarında sefere başlamış ve 16 yıl boyunca sorunsuz hizmet vermiş.Tosun İETT’nin hemen hemen bütün troleybüs hatlarında servislere çıkmış.

16 Temmuz 1984’de seferden kaldırılan Tosun, Yedikule Gazhanesi’ndeki İETT hurda araç parkına çekilmiş ancak ne yazık ki “ilk yerli troleybüsü” olarak muhafaza altına alınmamış. Bu sebeple de ondan geriye birkaç eski fotoğraftan başka bir iz kalmamış.

Tosun yeniden tesis ediliyor

Günümüz İETT idaresi, Tosun’u ve onun taşıdığı hatıraları yeniden canlandırmak amacıyla, 2013 yılının son aylarında, servisten çekilen eski bir otobüsün şasisi üzerine İkitelli atölyelerinde Tosun’un bir benzerini imal etti. Ulaştırma tarihi alanında çalışan Akın Kurtoğlu ve Mustafa Noyan’ın danışmanlığında imal edilen Tosun, artık 87 sefer numarasıyla Edirnekapı-Taksim hattında motorlu şekilde çalışmak kaydı ile nostaljik seferler yapıyor.

Tosun’un şoförü, zaman zaman Tosun’un 1960’lı yıllardaki seferlerini hatırlayan yolcularla karşılaştığını ve ilginç, duygulu diyaloglar yaşadıklarını söyledi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.