İZBAN ‘da işte formülİZBAN ‘da işte formül :İZBAN’da sefer sıklığının nasıl artırılabileceğine dair uzmanlar çeşitli formüller önerdi.

TCDD’nin sinyalizasyon sistemini yenilemesinin şart olduğunu, bunun da bir yıl civarında bir süreci kapsadığını belirten yetkililer, “Zaten bu sürede de yeni setlerin tamamı İzmir’de olacak. Bugün başlayıp, ihaleye çıkılsa setlerin tamamının gelmesine kadar her şey tamamlanır. O zaman da İZBAN 5 dakikada bir tren sıklığı hedefine ulaşır” görüşünü paylaştı.

Çözümü çok basit
“Peki, geçecek süreçte ne olacak? Çünkü setler partiler halinde gelip işletmeye alınacak. Yani set sayısı artacak ama yine sefer sayısı artmayacak mı?” sorusuna ise uzmanların yanıtı şöyle: “Bunun çözümü çok basit. Karayolunda sabah ve akşam saatlerinde kamyon ve TIR’lar, yani taşıt trafiğini olumsuz etkileyen geniş ve büyük araçlar şehir içi trafiğine sokulmuyor. TCDD’ye ait bölge ve ulusal ana hat trenleri de İZBAN’ın yolcu yoğunluğun en fazla olduğu sabah ve akşam üzeri saatlerinde yolcularını İZBAN’ın Cumaovası ve Aliağa istasyonlarında İZBAN’a aktarıp şehir içine girmezlerse mevcut sinyalizasyon sistemi hedefe yakın sıklıkta sefer yapılmasını sağlar. Yük trenleri ise İZBAN’ın gün içindeki son seferini tamamlanmasından sonra hatta girerse sorun çözülür. Zaten dünyanın en modern taşıma sistemi olan kent içi raylı toplu ulaşım sistemlerinde istenen en son şey yük trenlerinin istasyonda bekleyen yolcunun önünden geçerek yarattığı egzoz dumanı, kirlilik ve gürültüdür. Aslında her şey bu kadar basit. TCDD’nin bu trenlerde günde kaç yolcu taşıdığına, karşılığında kaç bin kent içi yolcusunun dakikalarca bekleyerek yaşadığı sıkıntıya bakıldığında zaten kararı otomatikman verirsiniz.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.