Salvador metro hattında deneme seferleri başladıSalvador metro hattında deneme seferleri başladı :2014 Futbol Dünya Kupasının ilke maçlarına ev sahipliği başlamadan sadece 2 gün önce 11 Haziran’da Salvador kenti metrosunun 1. Aşamasında deneme işletmesi başladı.

Cumburbaşkanı Dilma Rousseff Hat 1’de 7.6 km bölümde deneme işletmesini başlattı. Lapa ve Retiro arasındaki kesimde 5 istasyon mevcut ve sistem Pazartesi gününden Cuma gününe kadar saat 12:00 ile 16:00 arasında 10 dakikalık dizi aralıklarında çalışacak. Deneme işletmesi, günlük işletme süresi kademeli olarak arttırılarak Eylül ortasına kadar devam edecek.

Dünya kupası maçlarının olduğu günlerde işletme maç başlama düdüğünden beş saat önce başlayacak ve maç bitiminde sonra 3 saat daha devam edecek ve sadece maç bileti sahiplerine açık olacak.

Metronun inşaatına 2000 yılında başlanmış ama bir süre durmuştur. Daha sonra 2013’te tekrar başlanmıştır. Kalan Retiro ile Piraja arasındaki 4.3 km’lik bölümün Ocak 2015’te açılması planlanmaktadırç. 24 km kadar olan ve Hat 2 olarak bilinen ikinci aşamanın ise 2017 baharında tamamlanması planlanmaktadır ve Salvador Uluslararası Havaalanına kadar uzatılacaktır. Hat 1’in de Acesso Norte’ye kadar 5.6 km daha uzatılması planlanmaktadır.

Filo Mitsu-Hyundai Rotem tren setlerinden oluşmaktadır ve 2008 yılında teslim edilmiştir. Halihazırda işletmede altı adet dörtlü tren seti çalışmaktadır. Bu yıl Rotem ve Iesa’ya 49 adet daha tren seti siparişi verilmiştir.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.